Tři přihlášky na střední: školáci se radují, školy mají obavy

Tři přihlášky na střední: školáci se radují, školy mají obavy | foto: Petr Lemberk, MF DNES

„Demokratičtější“ přijímačky na střední zvýhodňují talenty

  • 18
Uspěje vaše dítě u přijímaček na střední školu, které začínají právě dnes? To se odhadnout nedá. Děti však mají letos větší možnost výběru. V prvním kole si mohly podat přihlášky na tři školy. Novinka, která je "demokratičtější", má ale i svá úskalí. Jedním z nich je, že zvýhodňuje talentované děti na úkor průměrných.

Ještě loni bylo možné hlásit se jen na jednu a v případě neúspěchu čekat, které školy vypíší druhé kolo. Letos si děti, rodiče ani samotné školy nejsou vůbec jistí, jak bude nový systém fungovat.

"Když se mladší syn hlásil na gympl loni, věděli jsme, jaký vybrat, aby mu to vyšlo. Teď, u staršího syna, je to velká neznámá. V novém systému přijímaček se nikdo nedokáže zorientovat," říká jednačtyřicetiletá Michaela z Prahy.

Přijměte víc žáků, než je kapacita

Výzva primátora Béma se některým školám zamlouvá

Její syn se hlásí na pražské Gymnázium Na Zatlance. O místa tady bude bojovat rekordních 640 dětí. Šance na úspěch jsou tedy velmi malé. Na druhou stranu - syn Michaely si dal jednu ze tří přihlášek i na méně prestižní školu, o kterou zdaleka není takový zájem.

Systém jedné přihlášky, který fungoval ještě loni, talentované děti zrazoval od toho, aby se hlásily na prestižní školy - dát tam jedinou přihlášku by byl velký risk. "Pro nadané děti to bude letos určitě lepší. Pro průměrné to však bude naopak," říká Zdeňka Hamhalterová, ředitelka pražského Gymnázia Arabská.

Volná místa a zároveň tisíce nepřijatých

Některé školy dokonce varují před bizarní situací: na školách zůstanou volná místa a desítky tisíc dětí se zároveň nikam nedostanou.

Nejtalentovanější děti totiž mohou uspět na všech třech školách a aspoň dočasně zabrat místa ostatním. Školy přitom nemusí do poslední chvíle vědět, kterou z nich si úspěšné dítě vybralo. Škola se dozví, že na ni dítě nastupuje, podle "zápisového lístku".

Ten dítě dostane na základní škole a střední škole ho musí odevzdat do pěti pracovních dnů ode dne, kdy mu přijde kladný výsledek přijímaček. Každý žák však smí vzít lístek jednou zpátky a dát ho jinam. A to může být těsně před začátkem školního roku.

Systém nemůže fungovat podobně jako na vysokých školách, kde počet přihlášek není regulován. Střední školy mají omezený počet tříd a nemohou riskovat tak, že vypíší třeba o padesát volných míst víc.

Primátor Bém: Překročte kapacitu

"Chceme otevřít jednu třídu, ale kapacita školy by unesla i dvě. Zatím chceme vzít každého, kdo splní podmínky. A když to bude nutné, otevřeme dvě třídy," říká Miloš Štyks, ředitel gymnázia v Lovosicích.

Ne každé škole však musí taková strategie vyjít. Ve třídě nesmí být víc než 32 dětí. Pokud jich uspěje třeba čtyřicet, musela by škola otevřít dvě nenaplněné třídy. A ty by se prodražily - peníze škola dostává podle počtu žáků. Rozdíly může vyrovnat druhé kolo zkoušek. Ty však mohou školy vypsat v různých termínech, tedy nepřehledně.

Pražský primátor Pavel Bém proto školy v hlavním městě vyzval, aby zvážily možnost přijmout více uchazečů, než dovoluje kapacita jejich školy. V praxi část dětí nenastoupí a poměry se vyrovnají. Anebo škola dodatečně navýší svou kapacitu.

Zápis na střední školu

* Do pěti všedních dnů od chvíle, kdy žák dostane dopis, že byl přijat, musí škole odevzdat tzv. zápisový lístek, který dostane na ZŠ. Jinak ztratí místo na dané škole.

* Již odevzdaný zápisový lístek si žák může maximálně jednou písemně vyžádat zpět a dát ho na jinou školu - opět do pěti dnů od přijetí.

* Kdo se nedostane nikam, musí čekat, zda na něj zbudou místa v druhém kole přijímaček. Seznam volných míst bude na internetových stránkách krajského úřadu.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video