Demokratická strana USA schválila Goreův volební program

Vládnoucí Demokratická strana USA schválila v úterý na sjezdu v Los Angeles program pro listopadové americké prezidentské volby.
Ve čtvrtek strana oficiálně nominuje za kandidáta na hlavu státu dosavadního amerického viceprezidenta Alberta Gorea.
Demokraté chtějí podle programu mimo jiné pokračovat v rozšiřování NATO. V případě Goreova vítězství má být debata o dalším otevírání aliance předložena na summitu v roce 2002.

Program Demokratické strany USA zahrnuje především vnitropolitické problémy, ale věnuje se i celé škále zahraničních otázek.

Zdrženlivost dokument vyjadřuje ohledně chystaného plánu národní protiraketové obrany (NMD), s jejímiž zkouškami začala už nynější vláda Billa Clintona a která sklidila kritiku v
zahraničí.

Gore podle platformy podporuje rozvinutí "omezeného protiraketového obranného štítu", jenž má ochránit USA před různými režimy rozvíjejícími jaderné programy.

NMD ale nemá být v rozporu s odzbrojovacími dohodami mezi Washingtonem a Moskvou, která je hlavním kritikem amerického záměru.
 
Umírněnost demokratů kontrastuje s platformou opozičního republikánského soupeře demokratů George Bushe, který se zasazuje o razantní posílení ozbrojených sil a rozvinutí NMD.

Al Gore je nesmírně dobrý člověk, prohlásil Bill Clinton
Výzvou k Američanům, aby za jeho následníka zvolili dosavadního viceprezidenta Ala Gora, zahájil v pondělí prezident USA Bill Clinton v Los Angeles nominační sjezd americké Demokratické strany.

"Budoucnost naší země je ve vašich rukou," prohlásil ke svým spoluobčanům Američanům. "Musíte důkladně přemýšlet, hluboce cítit a moudře zvolit."

Clinton se dal v pondělním projevu k více než 4300 delegátům sjezdu slyšet, že Gore byl vždy u toho, když v Bílém domě padala vážná rozhodnutí. Svého viceprezidenta označil za nesmírně dobrého člověka, který se postará o zachování prosperity země.

"Americký lid také ušel značný kus cesty, je lepší, humánnější a jednotnější než před osmi lety," prohlásil Clinton.

Rekapitulace uplynulých osmi let
V televizí přenášeném projevu, o němž se má za to, že je jeho posledním velkým politickým projevem před odchodem z prezidentského úřadu, Clinton rovněž nostalgicky zhodnotil svých osm let v Bílem domě.

"Když se naše strana sešla před osmi lety na sjezdu v New Yorku, perspektiva byla v té době pro tuto zemi absolutně o něčem jiném než dnes. Ekonomika měla vážné problémy, naše společnost byla rozdělená, náš politický systém byl paralyzován. Přes 10 milionů práceschopných lidí bylo bez práce. Státní deficit se blížil k hranici 300 miliard dolarů. Po dvanáctileté vládě republikánů národní dluh čtyřnásobně stoupl, čímž jsme se ocitli pod drtícím břemenem nejen pro naši ekonomiku, ale zejména pro naše děti," zdůraznil americký prezident.

"Amerika mi dala šanci skutečně prožít moje sny. A já jsme se snažil dát vám takové šance, abyste i vy mohli prožít svoje sny," řekl.

Na sjezdu vystoupila první dáma USA
Ještě před prezidentem vystoupila na řečnické tribuně jeho manželka Hillary Clintonová, kterou demokraté nominovali jako svoji oficiální kandidátku do senátních voleb, které se budou konat letos na podzim. Ani ona nešetřila slovy chvály na Ala Gora: "Ještě dávno před tím, než se stal viceprezidentem, obdivovala jsem ho pro jeho vůdčí schopnosti v Senátu." První dáma USA potom zvláště vyzdvihla Gorovy aktivity za zlepšení životního prostředí a zodpovědné rodičovství.

"Už se nemůžu dočkat, až bude Al skládat přísahu pro prezidentský úřad 20.ledna 2001, " prohlásila s úsměvem Hillary Clintonová.

K programu sjezdu demokratů
V závěru sjezdu nominují delegáti Demokratické strany Ala Gorea jako kandidáta na nejvyšší státní funkci. Gore, který do Los Angeles podle tradice přijede až po jmenování na závěr sjezdu, se v různých rozhovorech pro média vyjádřil optimisticky o svých šancích 7. listopadu. Jako středeční vrchol sjezdu se čeká projev senátora Josepha Liebermana, jehož si Gore vybral pro případ zvolení jako viceprezidenta. Ve čtvrtek pak na sjezdu vysvětlí své předvolební záměry sám Gore.

Program demokratů, který se jmenuje Blahobyt, pokrok a mír a soustřeďuje se převážně na vnitropolitické otázky, vyzdvihuje podíl Clintonovy vlády na dobré hospodářské situaci země. Slibuje úplné odbourání dluhů ve státní pokladně do roku 2012 a mírné daňové úlevy zejména pro střední a nižší vrstvy.

Losangeleské kongresové centrum je během jednání obehnáno různými překážkami a stovky policistů jsou v jeho okolí v pohotovosti. Při střetu demonstrantů a policie před budovou centra zadrželi policisté asi desítku osob.

Republikáni si už zvolili George Bushe
Před dvěma týdny nominovali opoziční republikáni na své konferenci v Philadelphii jako prezidentského kandidáta texaského guvernéra George Bushe mladšího. Za jeho případného viceprezidenta schválili bývalého ministra obrany Richarda Cheneyho.

Americký prezident Bill Clinton zahájil nominační sjezd americké Demokratické strany v Los Angeles. Ve svém projevu k více než 4 300 delegátům vyzval Američany, aby současného viceprezidenta Ala Gorea zvolili budoucím prezidentem Spojených států. (15.8.2000)

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video