Díky výhře ve Virginii, kde James Web (dem.) porazil George Allena (rep.), získali demokraté většinu i v Senátu.

Díky výhře ve Virginii, kde James Web (dem.) porazil George Allena (rep.), získali demokraté většinu i v Senátu. | foto: Reuters

Demokraté ovládli Senát, byť jen o jedno křeslo

  • 47
Demokraté získali v úterních amerických volbách většinu i v Senátu. Obě komory parlamentu tak ovládnou po dvanácti letech. O převaze demokratů rozhodl stát Virginia, kde se hlasy voličů počítaly až do ranních hodin. Demokratický kandidát James Webb nakonec zvítězil o 7236 lístků.

INFOGRAFIKA:
Volby do amerického Kongresu

ČTĚTE TAKÉ:
Bushova samovláda končí, demokraté vyhráli volby

Porazil bývalého republikánského senátora George Allena, a demokraté tak ve stočlenné horní komoře Kongresu obsadili 51 křesel.

Oficiálně souboj zůstával dlouho nerozhodnutý. Allen totiž odmítal uznat svou porážku.Nakonec svolal na večer SEČ tiskovou konferenci, kde tak učinil.

Demokraté chtějí s republikány spolupracovat
Demokraté sice na jedné straně nabídli poraženým republikánům spolupráci, ale na straně druhé dali najevo, že hodlají zahájit vyšetřování předchozích rozhodnutí vlády, všímá si agentura AP.

"Američané se vyjádřili jasně: jsme unaveni chybami posledních šesti let v Iráku i tady doma," řekl v první reakci nevadský senátor Harry Reid, který se od ledna zřejmě stane vůdcem demokratické většiny v této komoře.

Nancy Pelosiová, bude se stane první šéfkou Sněmovny reprezentantů, ujistila, že hodlá být "předsedkyní Sněmovny, a nikoli předsedkyní demokratů". Zdůraznila, že demokraté budou "agresivně" dohlížet na činnost vlády, ale zároveň jednoznačně odmítla myšlenku, že by se chtěli pokusit o sesazení prezidenta Bushe před uplynutím jeho funkčního období.

Bush dnes prohlásil, že je "otevřen všem myšlenkám či návrhům ohledně dalšího postupu Spojených států
v Iráku". Jeho výrok je podle agentury Reuters signálem určitého vstřícného postoje vůči demokratům.

Republikáni ztratili v Senátu devět křesel
Demokraté budou mít v Senátu hned devět nových zástupců. V šesti případech - v Pensylvánii, Ohiu, Missouri, Rhode Islandu, Montaně a Virgínii - porazili dosavadní senátory Republikánské strany, v dalších třech státech - Marylandu, Minnesotě a Vermontu - nahradili své odstupující stranické kolegy.

Demokraté zvítězili v úterních parlamentních volbách i ve Sněmovně reprezentantů. V 435členné Sněmovně obsadí mezi 230 a 234 křesly. - více zde

Spřízněné zahraniční strany a kritici Bushovy politiky jim gratulují. Demokraté slibují "nový směr", ale nikdo zatím neví, kam by měl vést.

"Dnes volili Američané změnu a volili demokraty, aby dali jejich zemi nový směr, a přesně to chceme udělat," slibovala hned ve středu po volbách Nancy Pelosiová. - více zde

Přestože zastupují jednu stranu, představují širokou ideologickou paletu. Například Bernie Sanders, formálně vystupující jako nezávislý, je na americké poměry nezvyklý socialista. Bob Casey naopak patří mezi zastánce zákazu potratů, i když umírněné.

Volební účast byla nakonec jen mírně vyšší oproti srovnatelným volbám z roku 2002. Letos přišlo k urnám téměř 79 milionů lidí, což je 40,4 procenta registrovaných voličů; v roce 2002 to bylo 39,7 procenta. Značné rozdíly však byly mezi jednotlivými státy, například právě ve Virgínii byla účast výrazně vyšší než minule.

Architekt irácké války Rumsfeld skončil
Kvůli prohraným volbám do Kongresu opouští úřad americký ministr obrany Donald Rumsfeld. Prezident Bush už jeho demisi přijal. Architekt irácké války strávil ve funkci šest let, teď ho nahradí bývalý šéf CIA Robert Gates. - více zde

Ministr Rumsfeld během iráckého tažení mnohokrát čelil ostré kritice, vždy ale našel oporu v Bílém domě. Oponenti mu vyčítali například chyby při potírání násilí v okupované zemi nebo skandál s mučením vězňů ve věznici Abú Ghrajb.

Prezident Bush přesto v reakci na volební prohru prohlásil, že USA se z Iráku nestáhnou. - více zde

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video