Strany se předhánějí v návrzích, jak si zkrátit státní příspěvky.

Strany se předhánějí v návrzích, jak si zkrátit státní příspěvky. | foto: Michal Kamaryt, ČTK

Demokracie něco stojí, odmítl Paroubek zkrácení příspěvků stranám

  • 1131
Předseda ČSSD Jiří Paroubek odmítl návrh poslanců TOP 09 na snížení státních příspěvků pro politické strany na polovinu. Označil ho za populistický. Sám představil vlastní návrh. ČSSD chce podle něj snižovat příspěvek od státu o dary vyšší než 50 tisíc, které partaj dostane od sponzorů.

Politici chtějí voličům ukázat, že si umí v časech krize sami utáhnout opasky. Předhánějí se v návrzích, jak si snížit příspěvky od státu.

TOP 09 navrhuje snížit je na polovinu, předseda ČSSD Jiří Paroubek ale dnes označil nápad strany Miroslava Kalouska za populistický. Demokracie podle Paroubka něco stojí a bez politických stran je nemožná.

Sám ale v reakci na návrh TOP 09 oznámil, že sociální demokracie navrhne snížení státního příspěvku politickým stranám o všechny sponzorské dary vyšší než 50 tisíc korun, které v daném roce obdržely. Socialisté tak chtějí svým pozměňovacím návrhem změnit návrh TOP 09.

Jak je to nyní

Politické strany mají nyní tři zdroje příjmů - členské příspěvky, sponzorské dary a příspěvky od státu.

Strany, které ve volbách do Poslanecké sněmovny získaly 1,5 % voličských hlasů, dostanou sto korun za každý odevzdaný hlas. Když získají nejméně tři procenta hlasů, mají také nárok na stálý příspěvek ve výši 6 milionů korun.

Za každých dalších i započatých 0,1 % hlasů obdrží strana a hnutí ročně 200 tisíc korun. Obdrží-li strana a hnutí více než 5 % hlasů, příspěvek se dále nezvyšuje.

Za každého poslance, senátora či krajského zastupitele (v případě Prahy zastupitele hlavního města) má také strana nárok na příspěvek na mandát. Za poslance a senátora dostává ročně 900 tisíc korun, za mandát člena zastupitelstva kraje 250 tisíc korun.

Krácením státní dotace o sponzorské dary by podle šéfa ČSSD byla zaručena "mnohem větší spravedlnost", protože jsou strany, které prý nemají takovou možnost sponzorských darů od bohatých a v případě TOP 09 podle Paroubka od problematických sponzorů.

O návrhu TOP 09 dnes jednala i vláda Jana Fischera. Zaujala k němu ale neutrální postoj. O předloze TOP 09 tak definitivně rozhodne až parlament.

Co navrhuje TOP 09

Poslanci nové strany navrhují snížit příspěvky politickým stranám v následujících třech letech na polovinu. "V období hospodářské krize, kdy hrozí nestabilita veřejných rozpočtů a je naprosto nezbytné hledat úspory ve všech oblastech, není ospravedlnitelné, aby politické strany čerpaly státní příspěvky stejně štědré jako v době konjunktury a stability," uvedli zákonodárci TOP 09 v důvodové zprávě. - více o návrhu čtěte zde

Podle návrhu TOP 09 by strany, které by ve volbách překročily 1,5 procenta hlasů, dostaly za každý získaný hlas místo současných 100 jen 50 korun. Klesly by také stálé příspěvky i příspěvky za mandát. Stálý příspěvek by činil tři miliony korun, za každých dalších započatých 0,1 procenta hlasů by strany či hnutí ročně obdržely 100 tisíc korun.

Příspěvek za mandát poslance a senátora by podle předlohy činil 450 tisíc korun ročně. Za krajského a pražského zastupitele by strany a hnutí dostávaly za rok 125 tisíc korun.

Poslanci TOP 09 odhadli případnou úsporu na zhruba miliardu korun. Opatření by bylo dočasné, trvalo by jen tři roky a nevztahovalo by se na období do sněmovních voleb v příštím roce. Strany by dostaly poprvé méně peněz až na konci prvního pololetí 2010.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video