O vymírání Evropy toho bylo napsáno mnoho. Britská média například přinesla články o „pomalé evropské smrti“ či „Evropě na ústupu“. Nízká porodnost prý bude už zanedlouho stát za ústupem vyspělého kontinentu, nad nímž převezmou nadvládu přistěhovalci. Podle nejnovější studie německého Federálního výzkumného ústavu však budoucnost Evropy nemusí být až tak katastrofická.
Němečtí výzkumníci porovnali demografické trendy v celé Evropě mezi lety 2001 až 2011. Neskončili však u statistik na úrovni států, ale podívali se i na rozložení populace v rámci krajů a menších správních celků, píše server The Washington Post. Výsledkem je unikátní mapa Evropy, která ukazuje, že zvěsti o její smrti platí jen zčásti. Zároveň z ní lze vysledovat několik trendů, které jsou společné většině evropských států.
Němečtí výzkumníci poukazují zejména na trend, který znají hlavně ve Spojených státech. Lidé se tam z center velkoměst stěhují na předměstí a venkov. V těchto oblastech pak je patrný také největší populační nárůst. Není to nic překvapivého.
Náklady na život v evropských metropolích rostou a mladé rodiny v produktivním věku raději odcházejí za levnějším a klidnějším životem. Ti, které z venkovských oblastí láká velkoměsto, raději volí život na jeho předměstí. Tento trend lze podle studie sledovat také v Praze (na populační změny kolem evropských metropolí se můžete podívat zde).
Porodnost v Evropě táhne Irsko
Pokud bychom měli najít v Evropě zemi, která po stránce porodnosti vzkvétá, bylo by to zcela jistě Irsko. V letech 2001 až 2011 zde zaznamenali nárůst populace o 2,1 procenta, což je vůbec nejvyšší údaj v celé Evropě. Podle statistiků je právě taková porodnost potřeba k udržení populace (na grafický přehled porodnosti na Britských ostrovech se můžete podívat zde).
Otěže světové víry přebere islám. Bezvěrci doplatí na porodnost |
Zajímavý je pohled na populační změny v ekonomickou krizí utrápeném Španělsku. Největší přírůstek populace je zde patrný kolem Madridu a také v pobřežních regionech, zejména pak v Katalánsku, které platí za ekonomicky nejsilnější oblast (na mapku s demografickými změnami ve Španělsku se podívejte zde).
O jasném populačním růstu lze hovořit také ve Francii, nejpatrnější je opět v příbřežních oblastech kolem měst Nantes, Toulouse, Bordeaux a Rennes. Francie je na špičce žebříčku v rámci Evropské unie zejména v populačním přírůstku ve venkovských oblastech. „Jejich excelentní systém dopravy by mohl být jedním z důvodů, proč se rodiny dobrovolně rozhodnou zůstat na venkově místo stěhování do měst,“ vysvětluje jeden z autorů studie Volker Schmidt-Seiwert (mapu populačních změn ve Francii najdete zde) .
Balkán vymírá, Pobaltí také
Domovina autorů studie je na tom v porovnání s Evropou podstatně hůře. Výrazný populační pokles ve zkoumaných letech zaznamenal zejména východ země kolem Drážďan a Lipska. Mladí lidé se podle autorů studie stěhují na západ země. Ten je na tom lépe co se týče trhu práce (na mapu populačních změn v Německu se můžete podívat zde).
Vymírání Ruska se zrychluje. Může za to vodka, drogy a chřipka![]() |
Při bližším pohledu na východní hranice Německa s Polskem lze narazit na zajímavou skokovou změnu ve statistikách. V Německu u hranic statistici zaznamenali výrazný pokles populace, o pár kilometrů dále na Polském území naopak mírný populační růst. Největší růst však Polsko po vzoru několika dalších států zaznamenalo kolem velkých měst (mapu se statistickými údaji najdete zde).
A které státy jsou tedy pomyslným zabijákem Evropy? Obecně lze říci, že do této kategorie spadá většina východní Evropy. Populační pokles na úrovni několika procent je patrný v Albánii, Bulharsku, Maďarsku, Rumunsku a pobaltských státech. Zejména v Albánii je tento trend patrný prakticky na celém území. „Demografický vývoj v těchto zemích je znepokojující, varuje Schmidt-Seiwert (grafický pohled na situaci v těchto zemích najdete zde).