Demisí se nevyhrožuje, demise se podává podle ústavou daných pravidel, zopakoval Fischer své pravidlo.

Demisí se nevyhrožuje, demise se podává podle ústavou daných pravidel, zopakoval Fischer své pravidlo. | foto:  Nguyen Phuong Thao, MF DNES

Demise? Nejprve analýza, řekl premiér v dusnu kolem rozpočtu

  • 51
Atmosféra před středečním schvalováním státního rozpočtu houstne. Ve Sněmovně leží levicové návrhy na přesuny několika miliard korun -například na platy ve státní sféře. ODS a premiér Fischer znovu vystoupili s prohlášením, že výrazné změny nepřipustí. A nutně přišla otázka, co se stane, kdyby je levice prosadila.

"Demisí se nehrozí, demise se podává prezidentovi republiky. Moje reakce po hlasování bude taková, že budu výsledky analyzovat a s jistým odstupem po debatě ve vládě sdělím stanovisko," odpověděl premiér na dotaz z novinářského pléna.

Sociální demokraté ve druhém čtení rozpočtu navrhli zachovat příští rok platy ve státní sféře na současné úrovni, přestože v rámci úsporného balíčku byly sníženy o čtyři procenta.

Chtějí také zvýšit přímé platby zemědělcům a státní příspěvek poskytovatelům sociální péče. Celkový rozsah opatření je téměř 12 miliard korun, peníze by se měly najít v jiných rozpočtových kapitolách.

Vláda je podle Fischera stálá ve stanovisku, že podpoří maximálně přesun zhruba tří miliard na sociální služby, o čemž jsou ochotni jednat i občanští demokraté.

Ministr financí Eduard Janota varoval, že pokud by poslanci schválili všechny změny rozpočtu pro příští rok, které navrhli ve druhém čtení, nezůstalo by z dříve schváleného vládního úsporného balíčku nic.

Rozpočet nemusí projít, pohrozila ODS už potřetí

Premiérův předřečník, místopředseda ODS Petr Nečas, zopakoval už potřetí za poslední týden stanovisko, že občanští demokraté nepřistoupí na rozpočet jako celek, pokud projdou změny navržené levicovými stranami. Poradí se těsně před hlasováním.

ODS vadí zejména návrhy zvyšující podíl schodku veřejných rozpočtů na hrubém domácím produktu nad 5,3 procenta. "Samozřejmě my teď nechceme předjímat hlasování. Pokud by byl vyšší deficit veřejných financí, nemůžeme rozpočet podpořit," prohlásil Nečas.

Zároveň řekl, že je velký rozdíl mezi tím, pokud se přesuny v rozpočtu budou týkat 200 milionů nebo osmi či dvanácti miliard korun. Podle Nečase nemají ČSSD a KSČM sílu změny prosadit, při hlasování tak bude záležet "na rozpočtové kázni" poslanců menších stran a nezařazených.

Místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka podle České televize reagoval na vystoupení premiéra a ODS, že jsou to pouze výhrůžky. Jeho strana je prý stále ochotna podpořit rozpočet za všech okolností, i kdyby jí navrhované změny neprošly.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video