Plavidlo Prelude. | foto: Reuters

Největší loď světa vyplula na moře, je delší než Empire State Building

  • 112
Na její palubu by se vešla čtyři fotbalová hřiště. Příď a záď jsou vzdálené zhruba půl kilometru, což přesahuje výšku newyorského mrakodrapu Empire State Building. Když plavidlo s názvem Prelude nedávno na jihokorejském ostrově Geoje vyplulo na moře, stalo se největší lodí světa.

I když mluvit o lodi je trochu přehnané, Prelude je spíše obrovské plovoucí zařízení, které bude od roku 2017 zajišťovat těžbu zemního plynu. Více než 600 tisíc tun těžké plavidlo nechala postavit firma Shell, která ho vyšle k západnímu pobřeží Austrálie. Energetický gigant počítá s tím, že tam bude sloužit až do roku  2042.

Od listopadu do dubna v této oblasti trvá cyklonová sezóna, loď Prelude je ale podle BBC zbudovaná tak, aby nápor živlů přestála. Astronomická je i cena –   pohybuje se v miliardách dolarů. Jak bude plavidlo fungovat? Světové oceány skrývají velké zásoby zemního plynu. Nekterá ložiska se ale nacházejí tisíce mil od země nebo nejbližšího potrubí.

Dosud bylo komplikované se k nim dostat. Až Prelude zakotví na místě, začne těžit zemní plyn z tamních podmořských ložisek. Na palubě bude plyn zchlazen do kapalného stavu. Přibližně každý týden připluje tanker a nabere tolik zemního plynu, že by s ním týden mohl topit celý Londýn.

Společnost Shell už chystá ještě větší kousek, než je Prelude. Další plovoucí obr na 25 let zakotví v Indickém oceánu u severozápadního pobřeží Austrálie, další známé cyklonové oblasti . "Ano, zamíříme do extremnějšího prostředí," prohlásil Bruce Steenson, ředitel divize, která se v Shellu mimo jiné zabývá inovacemi.

Takhle svou loď představuje na propagačním videu firma Shell:


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video