Dělostřelecký radiolokátor Arthur.

Dělostřelecký radiolokátor Arthur. | foto: Lubomír Světnička, natoaktual.cz

Dělostřelci s radarem Arthur do Afghánistánu nepojedou

  • 1
Česká jednotka s dělostřeleckým radiolokátorem Arthur nakonec letos do Afghánistánu nepojede. Radar měl chránit letiště v nebezpečném Kandaháru. Britské jednotky ochranu zajistí samy, české služby tak potřebovat nebudou.

Letiště v jihoafghánském Kandaháru měla česká jednotka s radiolokátorem Arthur a podpůrnou skupinou čtyřiceti vojáků střežit v druhé polovině letošního roku.

Britové do Prahy ale vzkázali, že české služby nakonec potřebovat nebudou a že ochranu zajistí sami.

"Budou tam zatím ponechávat svůj prostředek Giraffe k radarovému pokrytí na ochranu proti dělostřelectvu," uvedl pro ČTK náčelník generálního štábu Vlastimil Picek.

RADIOLOKÁTOR ARTHUR

Radiolokátor Arthur (ARTillery HUnting Radar) umí zachytit dělostřelecký projektil až na vzdálenost 40 kilometrů a během několika sekund určit místo, ze kterého byl vypálen a kam dopadne. Radar určuje také postavení minometů, dělostřeleckých raketometů, případně sleduje některé další cíle, včetně nízko letících vrtulníků a letounů. Speciální verze pro českou armádu je na podvozku nákladního automobilu Tatra 815. Armáda má v současnosti 3 kusy.

Letošní česká vojenská účast v misi ISAF pod velením NATO v Afghánistánu bude početně o něco nižší, než armáda původně plánovala. Parlament počátkem února po průtazích opozice nakonec odsouhlasil, že v misi ISAF v Afghánistánu může letos působit 480 českých vojáků. První plány armády přitom dokonce počítaly s vysláním 645 vojáků.

"Teoreticky je možné uvolněnou kapacitu po souhlasu parlamentu využít jinak, konkrétní plány zatím ale nejsou," konstatoval mluvčí ministerstva obrany Andrej Čírtek.

V Afghánistánu v současnosti působí přes 340 českých vojáků. Většina z nich je součástí českého provinčního rekonstrukčního týmu v Lógaru. Jednotka složená z vojáků i civilních expertů má na starost obnovu a rozvoj celé provincie.

V Kábulu pak pracuje jednotka složená z chemiků, výcvikového týmu, armádních meteorologů, logistické skupiny, zdravotníků a skupiny řízení letového provozu. Armáda letos ještě plánuje vyslat do Afghánistánu vrtulníkovou jednotku se třemi transportními stroji Mi-171.

, natoaktual.cz

Video