Dělníci se kyselinou domohli odstupného

Dělníci zkrachovalé přádelny Cellatex na severovýchodě Francie dostanou za ztrátu zaměstnání odstupné. Poté, co vylili do kanalizace továrny asi 5000 litrů kyseliny sírové, jim zástupci vlády navrhli vyrovnání ve výši 80 tisíc franků (přes 435 tisíc korun) na osobu.

Přibližně stovka z celkových 153 protestujících byla po zdlouhavých jednáních ochotná přijmout nabízené podmínky, kdy by každý zaměstnanec dostával nadále svůj plat po dobu dvou let od uzavření továrny. Kromě toho by měl ještě dostat jednorázové odstupné ve výši 80 tisíc franků, což je přibližně polovina sumy, kterou protestující původně požadovali.


Forma protestu, kterou propuštění dělníci zvolili, vyvolala bouřlivou diskusi nejen ve Francii a sousední Belgii, která byla kontaminací přímo ohrožena. Zatímco levicové deníky a odpůrci globalizace považují jejich akci za zoufalý pokus o zviditelnění problému nezaměstnanosti, objevují se i názory, že celý čin, hraničící s ekoterorismem, byl pouhým nátlakovým trikem. Podle francouzského ministerstva životního prostředí totiž množství kyseliny sírové, které znečistilo potok v blízkosti přádelny, nepřesahovalo běžný denní odpad továrny vypouštěný ještě před dvěma lety rovnou do řeky.


Přádelna Cellatex zabývající se výrobou umělého hedvábí v posledních letech několikrát změnila majitele a nakonec byla 5. července definitivně uzavřena. Oblast, ve které se tato továrna nachází, je postižená ekonomickými problémy a vysokou nezaměstnaností a propuštění tvrdí, že už nemají co ztratit.


Z okolí továrny bylo kvůli hrozbám stávkujících evakuováno přes 500 osob. V skladech továrny se totiž kromě 56 tisíc litrů kyseliny sírové nacházelo také 54 tun potencionálních výbušnin.


Dělníci z Cellatexu už mají své pokračovatele


Obavy ze vzniku nové formy terorismu, které se objevily v souvislosti s úspěšným protestem bývalých zaměstnanců přádelny Cellatex, se ukazují oprávněné. Medializací incidentu byl totiž vytvořen vzorový postup, který pravděpodobně využijí i další zaměstnanci v podobné situaci.


První takový případ zaznamenali v dalším severofrancouzském městě Adelshoffen, kde ohlásil bankrot jeden z místních pivovarů. Zaměstnanci se snažili zabránit zavření podniku tím, že vylili stovky litrů piva a hrozili zapálením sudů s amoniakem v případě, že vedení podniku do 76 hodin nezmění své stanovisko.


 





iGLOBE: Informace o Francii

Kyselina sírová, ketrou na protest proti uzavření přádelny Cellatex vylili do kanalizace její bývalí zaměstnanci, se rozšířila do blízkého potoka (18. července 2000).

Změstnanci přádelny Cellatex udržovali po celou dobu svého protestu na dvoře továrny oheň, aby zdůraznili svou hrozbu, že vyhodí továrnu do povětří (19. července 2000).

Propuštění dělníci vhazovali během svého protestu do ohně malá množství chemikálií, kterými hrozili vyhodit celou továrnu do povětří (19. července 2000)

Dvůr přádelny Cellatex, na kterém po celou dobu protestu hořel oheň (19. července 2000)


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video