Poklad nalezli na začátku srpna dělníci stavební firmy, kteří v bošileckém...

Poklad nalezli na začátku srpna dělníci stavební firmy, kteří v bošileckém kostele odstraňovali novověké dlaždice. | foto: Zuzana Thomová

Kostel ukrýval poklad ze 17. století, stříbrné mince možná schoval kněz

  • 3
Archeologové objevili v Bošilci na Českobudějovicku keramickou nádobu plnou stříbrných tolarů, krejcarů a grošů. Přes 750 mincí převážně domácí ražby pochází z období třicetileté války.

Zemi drancují žoldnéřská vojska. Člověk se může stát během chvíle žebrákem. V takových časech je nejlepší svěřit majetek zdi, zemi, zahradě či lesu.

Podobně asi uvažoval kněz, který v době třicetileté války ukryl nádobu s více než 750 stříbrnými mincemi pod dlažbu kostela svatého Martina v Bošilci. Alespoň takový je soukromý tip numismatika Jiřího Chvojky.

Poklad nalezli na začátku srpna během záchranného výzkumu ve vísce na Budějovicku jihočeští archeologové. Mince krejcarového a tolarového typu ukrývala v nevelké hloubce zem u jižního zdiva kněžiště. Na nález narazili dělníci stavební firmy, kteří tam odstraňovali novověké dlaždice. Kostel prochází stavebními úpravami.

"Takový nález se nepřihodí každý den. Pracuji jako archeoložka dvacet let a je to můj první mincovní poklad. Mince byly v hrnku pečlivě uložené a urovnané. Nebyly tam shrnuté narychlo. Nejmladší mince je z roku 1635, poklad musel být uložený po tomto datu. Většina mincí patří k zemským platidlům, která se v období 16. a 17. století užívala na území Čech," líčí Zuzana Thomová, archeoložka Jihočeského muzea.

Podle Jiřího Chvojky je poklad zajímavý tím, že v něm převažují mince domácí ražby. V jiných nálezech z třicetileté války se vyskytují platidla německá, švédská či dánská.

"To znamená, že to není žoldnéřská kořist. Někdo si to doma dlouho střádal. Asi si majetek v kostele schoval místní kněz s tím, že si ho později vyzvedne," přemýšlí známý numismatik.

Nejcennější částí pokladu je dvanáct stříbrných tolarů.

"To byly těžké a hodnotné mince, se kterými obyčejný člověk málokdy přišel do styku. Například za 20 až 30 tolarů jste si v té době mohli pořídit velice skromný domeček v budějovické Hradební ulici. Slušnější bydlení vyšlo na více než sto tolarů. Kůň stál od 30 do 60 tolarů, ovce dva až tři tolary," srovnává Chvojka.

Archeologové objevili v kostele i hroby

Vedle jednoho pražského groše je zajímavostí pokladu stříbrný groš, který razil ve svém Frýdlantském vévodství Albrecht z Valdštejna.

"Po jeho smrti nechal panovník mince stáhnout z oběhu a roztavit je. Tento stříbrný groš se v jiných nálezech příliš nevyskytuje," upozorňuje Chvojka a dodává, že období třicetileté války je na nálezy pokladů velice bohaté.

V současnosti archeologové ve spolupráci s numismatiky nález zpracovávají.

"Zatím jsme mince spočítali a rozdělili. Některé jsou slepené. Z hmoty jde analýzou určit, zda byl poklad uložený v zimě nebo v létě. Musíme je zakonzervovat, aby koroze a zelená měděnka nepracovaly dál. Po skončení oprav Jihočeského muzea bych nález ráda viděla v nových expozicích," dodává Thomová.

Výzkum v bošileckém kostele archeologové dokončili minulý týden. Nalezli i několik desítek hrobů, zbytky původních podlah, medailony a křížky.

Archeologové ukončili průzkum kostela v Bošilci na Českobudějovicku.

Archeologové ukončili průzkum kostela v Bošilci na Českobudějovicku.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video