Takto Rusové slavili volbu Soči jako pořadatelského města pro olympijské hry v roce 2014. (5. července 2007)

Takto Rusové slavili volbu Soči jako pořadatelského města pro olympijské hry v roce 2014. (5. července 2007) | foto: Profimedia.cz

Dělníci, kteří budují olympijská sportoviště v Soči: Hladovíme, živoříme

  • 32
Sto tisíc eur za zlato, šedesát za stříbro a čtyřicet za bronz. Tolik dostali ruští sportovci, kteří uspěli na nedávných olympijských hrách ve Vancouveru. Naopak stovky dělníků, kteří v Soči budují sportoviště a infrastrukturu pro příští olympiádu, si stěžují, že už měsíce nedostali zaplaceno. Cítí se prý jako otroci.

Oceněným sportovcům včera v Kremlu osobně pogratuloval prezident Dmitrij Medveděv. "Naši hrdinové si ty peníze zaslouží, na hry museli léta tvrdě trénovat," napsala agentura ITAR-TASS.

Shodou okolností rovněž včera přinesl list The Moscow Times jinou "olympijskou" zprávu. Souvisí s hrami, které teprve budou, a to za čtyři roky v ruském černomořském letovisku Soči. Stovky dělníků nedostaly už měsíce zaplaceno a cítí se prý jako otroci. A u některých z nich je prý nouze dokonce taková, že nemají co jíst.

"V pátek nepřišlo celkem sto osmdesát lidí do práce. Jsou rozhněvaní, že už několik měsíců nedostali plat. Zoufale potřebují jídlo," citovaly The Moscow Times Sergeje Dychalova, který v Soči pracuje jako jeřábník a má za to dostávat plat v přepočtu asi 22 tisíc korun měsíčně hrubého.

Mzdu prý neviděl od loňského prosince. "Firmě, která si nás najala, jsme věřili. Říkali jsme si – je to přece olympijský projekt, na který dohlíží přímo vláda. Bývali bychom čekali, že to bude národní chlouba. Místo toho nás sem ale poslali jako otroky někam do dolu," řekl Dychalov.

"Počkám na plat a odjedu"

Onou firmou, o níž Dychalov mluví, je Moskonversprom. V Soči má postavit 166 obytných domů, a to do letošního května. Tak alespoň znělo zadání od státního podniku Olympstroj, který si firmu najal a který je za vybudování olympijského města celkově zodpovědný.

Problémem je už to, že projekt nabral obrovský skluz a momentálně v podstatě neexistuje naděje, že by byl dokončen včas. To však dělníky Moskonverspromu trápí ze všeho nejméně. Chtějí prostě jen dostat peníze.

KAM RÁD JEZDIL I STALIN - SOČI

Ve Vancouveru se představilo dějiště příští olympiády

Sergej Dychalov říká, že sem přijel ze Severní Osetie (ruská kavkazská republika) a že se tam nemůže vrátit bez prostředků, neboť na něj doma čekají vymahači dluhů. Do Soči prý přijel, aby si vydělal právě na splátky bankovní půjčky.

"Nebudu pracovat, dokud nedostanu zaplaceno. A pak to tu zabalím a už nikdy nepřijedu," rozčiloval se. "Jiného jeřábníka si najmout nemohou, stroj je napsaný na mě," dodal.

"Za tři měsíce jsem neměl jediný den volna. A stejně tak jsem neviděl ani rubl výplaty," řekl zase Arnold Jeprikjan. Ten nepracuje pro Moskonversprom, ale pro firmu Solněčnyj Dom, jež se na stavbě domů také podílí. Té už desítky dělníků utekly. Zástupce firmy prohlásil, že Moskonversprom je zadlužený, proto jim neplatí.

Ale nejde jen o mzdy. Otřesné jsou podle Jeprikjana i podmínky, v nichž dělníci v Soči žijí. Přespávají v přeplněných mobilních buňkách s minimem lůžek a jedinou sprchou, která je prý navíc permanentně rozbitá.

"Přitom jsem v televizi slyšel Putina a Medveděva, jak říkají, že dělníci v Soči se mají dobře, jedí dobře. To, co tady dostaneme, není jídlo pro lidi. A ještě si za to účtují 200 rublů denně," rozhořčil se Jeprikjan.

Nezlobí se jen dělníci, ale i ekologové

Rozhořčení dělníci jsou jen jedním z mnoha a mnoha problémů, které výstavbu olympijského města provázejí. Naštvaní jsou i lidé, kteří se kvůli němu museli odstěhovat – nedostali totiž odpovídající kompenzaci. A zlobí se i ekologové.

Stavba podle nich doslova plundruje zdejší jedinečné životní prostředí. Ruská pobočka Světového fondu na ochranu přírody v únoru prohlásila, že konstruktéři i přes neustálá ujišťování o "zelených hrách" s ochránci přírody nic nekonzultují.

Že budování sportovišť a infrastruktury nenaruší přírodu, přitom slíbil osobně premiér Vladimir Putin. Podle ekologů se však děje pravý opak, na přírodu se absolutně nikdo neohlíží. Dopady budou podle zástupců fondu katastrofální a jen těžko vyčíslitelné. Ruská vláda to však odmítá a ekology označuje za "nekonstruktivní" záškodníky.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video