Předseda Sněmovny Miloslav Vlček (22. dubna 2008)

Předseda Sněmovny Miloslav Vlček (22. dubna 2008) | foto: Michal Kamaryt, ČTK

Delegace obešla šéfa Vlčka a za jeho zády jednala s Hamasem

  • 433
Předseda Sněmovny Miloslav Vlček vede delegaci politiků do Gazy. A už v počátku cesty musí řešit mezinárodní diplomatický skandál. Část členů delegace vyjednávala tajně s militantní organizací Hamas, třebaže Vlček ujišťoval, že se tak nestane. "Odsuzuji takové chování," řekl iDNES.cz.

Po návštěvě Egypta se delegace politiků národních parlamentů EU vedená českým předsedou Sněmovny přesunula do Gazy. Už po vstupu na palestinská území se skupina přela o to, zda se setká s představiteli Hamasu, který Unie považuje za teroristickou organizaci.

Sám Vlček se skutečně odmítl s Hamasem bavit. Hned na letišti představitelům Hamasu nepodal ruku a nechtěl poskytnout ani rozhovor novinářům, které si Hamas pozval.

Ke schůzce s jeho představiteli ale nakonec přesto došlo, byť neoficiálně. Zatímco byl Miloslav Vlček na návštěvě Islámské univerzity, čtyři členové delegace s Hamasem jednali. Schůzky se zúčastnila italská místopředsedkyně Evropského parlamentu Luisa Morgantiniová.

Politička vede v europarlamentu skupinu pro vztahy s Palestinou, všeobecně je považována za ultralevicovou radikální komunistku s příbuzenskými vazbami na radikální frakce v Gaze, a to včetně Hamasu. Včerejší jednání označila za soukromou schůzku.

Vlček schůzku odsoudil

"Oficiální delegace byla na univerzitě v Gaze, když se čtyři členové delegace - místopředsedkyně Morgentini, jeden Bulhar, Řek a turecká zástupkyně - sebrali a ještě než jsme došli do jednací místnosti, odešli pryč. Já jsem proti tomu protestoval a odsuzuji takové chování," řekl iDNES.cz z Tel Avivu Vlček.

Vlček rozhovory odsoudil a distancoval se od nich. "Já jsem se s nimi nesešel a nechtěl bych, aby se s nimi někdo z delegace scházel," dodal na adresu Hamasu.

Přitom sám od chvíle, kdy zveřejnil svůj smělý plán na řešení blízkovýchodního konfliktu, jednání s Hamasem obhajoval. Před samotnou cestou ale vzal výroky zpět a ubezpečoval, že k jednání nedojde.

Je to jen pomocný personál, tvrdí o Kavanovi Vlček

Vyjednávání s Hamasem popírá i duchovní otec cesty na Blízký východ, Jan Kavan. "Jednání s Hamasem žádné nebylo," řekl iDNES.cz exministr, který je s Vlčkem na Blízkém východě.

Pochvaloval si ale setkání s vedením palestinského parlamentu v Gaze. "Poprvé zde byli zástupci všech - Fatahu, Hamasu, nezávislých. Dokonce deklarovali ochotu se dohodnout a došlo k tomu, že si představitelé Fatahu a Hamasu podali ruce," radoval se Kavan.

Vlček ale Kavanovo angažmá na blízkovýchodní misi zlehčuje: "Kavana neřeším. Tento člověk není oficiální delegace. Oficiální delegace jsou poslanci parlamentu. Kavan je pomocný personál, který tady dělá jenom zázemí," tvrdí předseda Sněmovny.

Kavan však podle informací Rádia Česko možnost rozhovorů s Hamasem dojednával. Rádiu to už dříve řekl Vlčkův blízký spolupracovník, který si ale nepřál být jmenován.

Vlček také odmítl spekulace, že by jednání Morgantiniové bylo naplánovano už dopředu jako neoficiální. "Ne, to kategoricky odmítám. Žádná taková příprava nebyla," řekl.

Očekává se, že akci Morgantiniové odsoudí Izrael, kam delegace dnes směřuje. Plánováno je setkání s předsedou Knessetu (parlamentu) Reuvenem Rivlinem, schůzka s prezidentem Šimonem Peresem a další schůzky s poslanci či zástupci nevládních organizací.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video