Na litoměřickém náměstí protestovalo zhruba tisíc lidí proti pálení kalů z

Na litoměřickém náměstí protestovalo zhruba tisíc lidí proti pálení kalů z ostravských ropných lagun v čížkovické cementárně Lafarge. | foto: Petr Kreutzer, MF DNES

Děláte z nás žumpu republiky, znělo na demonstraci proti pálení kalů

  • 43
Na litoměřickém náměstí protestovalo zhruba tisíc lidí proti plánu na pálení kalů z ostravských ropných lagun v čížkovické cementárně Lafarge. Lidé se totiž bojí, že to zhorší ovzduší v regionu.

"Demonstrace trvala necelou hodinu, začala po desáté hodině a skončila před jedenáctou. Účastnilo se jí zhruba tisíc lidí, podle organizátorů to mohlo být celkově dokonce až patnáct set. Na podpisových arších petice proti dovozu a spalování ostravských kalů přibylo během demonstrace zhruba osm set podpisů," popsal z místa reportér MF DNES.

Lidé měli na náměstí transparenty, na kterých obviňovali krajský úřad z toho, že povolil dovoz jedů. Další nápisy hlásaly "Stydíme se za politiky Ústeckého kraje", "Chceme čisté ovzduší" nebo "Stop jedům".

Na demonstraci přišlo i mnoho lidí s malými dětmi. Například Hana Jindrová přijela na demonstraci z Teplic i s vnučkou, která chodila na akci s rouškou.

Na litoměřickém náměstí protestovalo zhruba tisíc lidí proti pálení kalů z
Na litoměřickém náměstí protestovalo zhruba tisíc lidí proti pálení kalů z

Na demonstraci se objevili lidé v rouškách i plynové masce.

"Tyto roušky používaly mé děti před dvaadvaceti lety, když jsem je vodila do školky. Je smutné, že ji teď bylo nutné vytáhnout znovu. Jen doufám, že je nebude nutné nosit pravidelně," vysvětlila. I ona petici podepsala a plánuje také přijet na další případné demonstrace.

Organizátor petice: Nemůžeme se odsud všichni odstěhovat

Podobný způsob protestu zvolili i jiní lidé, na místě tak byl k vidění například člověk v plynové masce. Žlutá ochranná protichemická kombinéza pak stála i vedle improvizovaného pódia na korbě avie. Na tom se vystřídalo několik řečníků.

Kaly na severu

110 tisíc tun kalů z ostravských lagun přeměněných přidáním vápna na palivo nazvané Geobal 4 se na skládku Celio má vozit do konce roku. Jde vždy o jeden vlak z Ostravy denně. Během následujících šesti let tu bude materiál uložen a postupně spalován v cementárně Lafarge v Čížkovicích u Lovosic. Jde o likvidaci starých ekologických zátěží, za níž platí stát miliardy sdružení Čistá Ostrava.

"Chceme, aby se spalováním kalů zabývala odborná veřejnost. Podařilo se nám vytvořit velký tlak na politiky i dotčené firmy, je ale potřeba spalování prošetřit a pokud začne, musí být pod kontrolou nezávislých organizací," řekl například Libor Pisklák z petičního výboru.

Za hlavního viníka celé situace označil v emotivním projevu krajský úřad: "Konspirativní postupy zvýšily napětí v celém regionu, který se stává žumpou republiky. Je třeba bojovat za zdraví nás i našich dětí, přece se odsud nemůžeme všichni odstěhovat!"

Litoměřická demonstrace podle organizátora zřejmě nebude poslední. Od 20. listopadu mají totiž začít zkoušky spalování kalů. "Pokud k tomu dojde, sejdeme se tu znovu," nastínil.

Proti pálení kalů bojuje i litoměřická radnice

Vystoupili také lidé z litoměřické radnice, která proti plánu od začátku bojuje. "Ředitel čížkovické cementárny mě osočoval, že se jí nevěnuji. Můžu tedy jemu i přítomný lidem slíbit, že teď se jí budu věnovat velmi důkladně," řekl vedoucí odboru životního prostředí Pavel Gryndler, který také podepsal petici.

"Zdejší ženy při mytí oken a muži při mytí aut dobře vědí, co umí polétavý prach. A teď by se mělo životní prostředí ještě dále zhoršit," dodal.

Na litoměřickém náměstí protestovalo zhruba tisíc lidí proti pálení kalů z
Na litoměřickém náměstí protestovalo zhruba tisíc lidí proti pálení kalů z
Na litoměřickém náměstí protestovalo zhruba tisíc lidí proti pálení kalů z

Lidé dávali na transparentech jasně najevo, co si o plánu na pálení ropných kalů v cementárně myslí.

Petici podepsal i starosta Ladislav Chlupáč. "Pro zlepšení životního prostředí tu děláme hodně a nedopustíme, aby teď někdo naši snahu pošlapal," řekl pak v narážce na krajský úřad.

My nic, to vláda a ministerstvo, bránil kraj náměstek hejtmanky

Za ten vystoupil náměstek hejtmanky Arno Fišera. Nejdříve připomněl, že měl být na programové konferenci ČSSD v Praze, ale přijel do Litoměřic, za což se ale dočkal od davu pískotu a pokřikování, že není na politickém mítinku.

Fotogalerie z demonstrace

Veškerou vinu za dovážení a spalování kalů nese podle jeho slov vláda. "My jsme nic nepovolovali a o ničem nerozhodovali. Za vše může vláda a ministerstvo životního prostředí, které o tom rozhodlo už v roce 2008," uvedl.

Následně popíchl okolní obce včetně Čížkovic za to, že údajně berou za umístění cementárny na jejich území miliony korun. Starosta Čížkovic Arnošt Waschta to ale odmítl s tím, že obec žádné peníze nedostává.

Bývalá vedoucí České inspekce životního prostředí Eva Tylová navíc zpochybnila i "nevinnost" krajského úřadu. "Není tak úplně pravda, že za nic nemůže. Minimálně mohl ovlivnit to, že se kaly vozí na skládku společnosti Celio. Změnil totiž integrované povolení, a bez tohoto kroku by dovážení kalů nebylo možné," vysvětlila.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video