„Děláme vše, co je v našich silách, abychom zjistili, kde pohřešovaní jsou, a abychom dosáhli jejich návratu,“ uvádí firma VAOS (Value Added Oilfield Services), jež se zabývá zajišťováním zázemí ropnému sektoru v Libyi.
Firma uvádí, že pracuje s velvyslanectvími všech zemí, jichž se věc týká, a s rakouským a českým krizovým týmem, aby zjistila, kde jsou únosci i jejich rukojmí. Všechny nové poznatky prý okamžitě předává.
V prohlášení ale vyzvala veřejnost, aby se vyvarovala spekulací, jež rodinám přinášejí další „bolest a strach“.
Podle rakouského listu Der Standard chystala firma VAOS právě na den útoku, tedy na minulý pátek, evakuaci svého personálu ze dvou ropných polí. Podařilo se jí však prý zachránit již jen 51člennou osádku ropného pole Zilá, které leží jihozápadně od Ghaní.
Evakuaci pracovníků z Ghaní zabránil právě útok radikálů. Z původně 62 pracovníků ropného pole Ghaní byl přitom počet lidí už v únoru snížen na 14. Před hrozícím nebezpečím únosu prý však firma nedostala žádné varování, ani od Libyjské národní ropné společnosti.
Firma VAOS podle svého dnešního prohlášení své zaměstnance neustále upozorňovala na to, že mají právo kdykoli práce na ropném poli zanechat a odcestovat zpět domů. Ti, kteří zůstali, prý písemně stvrdili, že tak činí dobrovolně.
Praha o osudu uneseného Čecha stále nic neví
Filipínské ministerstvo zahraničí tvrdí, že pohřešovaní zůstali v Ghaní, na nějž zaútočili radikálové přesto, že se už na něm kvůli útokům na jiná ropná pracoviště dva týdny nepracovalo.
Únos Čecha |
Podle mluvčí českého ministerstva zahraničí Michaely Lagronové dorazil do regionu druhý český diplomat, který má na místě pomoci se získáváním informací. O osudu pohřešovaného Čecha ani o jeho stavu ale nemá česká diplomacie stále žádné informace.
Libye kvůli rostoucím obavám z útoků zavřela nyní další dvě ropná pole v provincii Džufrá. Jenom ve střední Libyi v okolí města Syrta je nyní mimo provoz přes deset ropných pracovišť.
Libye je schopná v době stability produkovat denně 1,6 milionu barelů suroviny, její nynější produkce je podle odhadů něco přes 200 000 barelů.
Většina zemí už loni zavřela své ambasády v Tripolisu a evakuovala personál. Z Libye odchází stále víc cizinců. Maroko evakuovalo už 5700 svých občanů. Přes Tunisko odjíždějí z Libye Egypťané, jichž dnes do Káhiry dorazilo více než 130, z ostrova Džerba jich už od vyhrocení situace v Libyi odcestovalo přes 10 000.