Carla Del Ponteová

Carla Del Ponteová | foto: Profimedia.cz

Del Ponteová se loučí s Haagem. Odchází zklamaná

  • 42
Osm let pronásledovala švýcarská právnička Carla del Ponteová balkánské válečné zločince. Jako šéfka haagského tribunálu pro bývalou Jugoslávii vedla procesy s vrahy a válečnými architekty. Teď odchází do normálního života. Odvedla velký kus práce, ale nejvyšší cíl si nesplnila...

Nepodařilo se jí totiž dostat před soud dva z největších zloduchů - někdejšího bosenskosrbského předáka Radovana Karadžiče a jeho pravou ruku, vojenského velitele Ratka Mladiče.

Ti se dvanáct let po válce pořád schovávají, nejspíš v Srbsku, které však není ochotné či schopné je Haagu vydat. Konec konců, velká část Srbů je má pořád za národní hrdiny.

Del Ponteová Bělehrad mnohokrát vyzývala, aby Karadžiče s Mladičem vydal. A dnes, na své poslední tiskové konferenci ve funkci, požádala Organizaci spojených národů, aby nezavírala tribunál do chvíle, než budou ti dva lapeni a odsouzeni. Zatím totiž platí, že ICTY musí všechna řízení včetně odvolacích uzavřít do konce roku 2010.

"Doufám a věřím, že Rada bezpečnosti OSN udělá to správné rozhodnutí a nezavře tribunál před tím, než budou Karadžič s Mladičem pohnáni k zodpovědnosti," prohlásila. Skutečnost, že jsou stále na svobodě, prý považuje za skvrnu na tváři tribunálu, který jinak dosáhl velkých věcí.

Velká rána
Šedesátiletá Carla del Ponteová platí ve světě mezinárodního práva za nekompromisní hráčku. Má pověst buldoka, který tvrdě prosazuje spravedlnost a neleká se autorit. Když v roce 1999 nastupovala do čela ICTY, řekla: "Jedna věc je jistá: povedu zde v Haagu proces proti Slobodanu Miloševičovi."

To se jí splnilo. Soud s bývalým jugoslávským prezidentem a mužem, který balkánské krutosti rozpoutal, začal 12. února 2002. Ale o čtyři roky později přišla rána: Miloševič zemřel v haagské cele. A jelikož proces ještě nebyl u konce, architekt války zemřel nepotrestán. Podle práva nevinen. - více zde

Teď Carla del Ponteová z Haagu odejde. A nový, "normální" život začne v Argentině, kam odjede jakožto švýcarská velvyslankyně. V čele ICTY ji nahradí Belgičan Serge Brammertz.

.Ztělesněná tvrdohlavost


Ztělesněná tvrdohlavost Carla del Ponteová se narodila 9. února 1947 do italsky mluvící rodiny ve švýcarském Luganu. Studovala práva v Bernu a Ženevě a později i v Británii. Po škole pracovala v soukromé advokátní kanceláři v rodném městě, ale v roce 1975 ji opustila a založila vlastní praxi. O šest let později přešla na stranu obžaloby (státu).

V roce 1985 byla jmenována státní zástupkyní kantonu Ticino, kde se to jen hemžilo špinavými penězi italské mafie. A brzy si vysloužila první přezdívky. Mafiáni ji měli za "děvku" (La Puttana), švýcarští bankéři nelibě nesli snahu narušit jejich posvátné bankovní tajemství a jeden nejmenovaný bankovní činitel ji nazval "neřízenou střelou".

Známý italský vyšetřující soudce Giovanni Falcone, se kterým koncem 80. let spolupracovala, žertem mluvil o Del Ponteové jako o "ztělesněné tvrdohlavosti".

Náruživá kuřačka del Ponteová se nikdy nebála mocných. Zkomplikovala kariéru Borisi Jelcinovi pro jeho údajné vazby na ruskou mafii, zmrazila účty pákistánské expremiérce Bénazír Bhuttové, vyšetřovala bývalého mexického prezidenta Carlose Salinase i teroristu Usámu bin Ládina. Udělala si mnoho nepřátel a nezbytností se pro ni stala nepřetržitá ochranka a opancéřovaný vůz.

V roce 1994 na pět let povýšila do funkce švýcarské generální prokurátorky, pak odešla do Haagu. "Nikdy jsem nesloužila nikomu jinému a ničemu jinému než právu," řekla o sobě.

Zdroj: ČTK


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video