Carla Del Ponteová

Carla Del Ponteová | foto: Profimedia.cz

Del Ponteová končí v Haagu, chce žít normální život

  • 36
Její jméno se stalo synonymem pro pronásledování balkánských válečných zločinců. Carla del Ponteová byla osm let nejvyšší žalobkyní haagského trestního tribunálu pro bývalou Jugoslávii. Letos vyprší její druhý mandát a ona se rozhodla, že odejde. Cítí prý, že je ten správný čas.

"Po osmi letech už tu nebudu zůstávat," řekla devětapadesátiletá Švýcarka, jejíž mandát vyprší v září. "Myslím, že nastal ten správný čas jít."

Nejvyšší žalobkyní u ICTY se stala v roce 1999. Jejími předchůdci byli Jihoafričan Richard Goldstone a Kanaďanka Louise Arbourová.

Carla Del Ponteová odsloužila v Haagu dvě funkční období a ztělesňovala urputnou snahu tribunálu pronásledovat a soudit největší balkánské válečné zločince.

Když loni v březnu v cele zemřel někdejší jugoslávský prezident Slobodan Miloševič, pro Del Ponteovou to znamenalo velkou ránu. Nemohla se prý smířit s tím, že architekt balkánské války zemřel nepotrestán. - více zde

Slobodan Miloševič

I přesto toto zklamání je přesvědčená, že ICTY odvedl velký kus práce. "Když se podíváte, co všechno jsme udělali, je to historický úspěch," řekla. Před soudem teď stojí 61 obviněných, asi 90 případů už tribunál uzavřel.

V současnosti už ICTY nikoho nevyšetřuje, pouze připravuje či vede procesy. Del Ponteová si proto myslí, že její odchod nebude velkým problémem. "Jsem přesvědčená, že můžu snadno odejít zpátky do normálního života. Můj nástupce bude mít jednodušší úlohu," podotkla.

Ještě Karadžič a Mladič
Před odchodem by ještě ráda viděla v Haagu dvě zásadní postavy balkánského konfliktu: vůdce bosenských Srbů Radovana Karadžiče a jeho vojenského velitele Ratka Mladiče. Oba se ukrývají a Srbsko není ochotné či schopné je vydat.

Ratko Mladič

"Mou nadějí je, že budou do září dopadeni. Uvidíme, jestli budu úřad opouštět šťastná, anebo zklamaná," řekla Del Ponteová.

Konec v roce 2010
Mezinárodní trestní tribunál pro bývalou Jugoslávii ustavila v roce 1993 Rada bezpečnosti OSN.

Tribunál, který sídlí v nizozemském Haagu a před nímž stanula i řada prominentů zemí bývalé Jugoslávie, musí všechny procesy uzavřít do roku 2008 a všechna odvolání do roku 2010.

Carla Del Ponteová byla před příchodem do Haagu švýcarskou generální prokurátorkou se specializací na organizovaný zločin a pašování drog.

Carla del Ponteová

Narodila se 9. února 1947 do italsky mluvící rodiny ve švýcarském Luganu. Studovala práva v Bernu a Ženevě a později i v Británii. Po škole nastoupila k soukromé advokátní kanceláři v Luganu, kterou opustila v roce 1975, aby založila svou vlastní.

Spolupracovala mimo jiné s italským soudcem Giovannim Falconem, známým pronásledovatelem mafie, který byl zavražděn v květnu 1992. Sama mnohokrát čelila výhrůžkám a v posledních letech ji všude doprovázela ochranka.

Možná zůstane v OSN
O tom, co bude dělat po odchodu z ICTY, prý Del Ponteová pohovoří se zástupci švýcarské vlády. Nevylučuje, že vezme nějakou funkci v OSN.

Nizozemsko jí prý bude chybět, i když se za osm let nenaučila jediné slovo holandsky. "Budu postrádat haagskou zeleň, čerstvý vzduch i mořské pobřeží," prohlásila.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue