Děkujeme, že kouříte, říkají v Kambodži

  • 2
Možná už tušíte, kdo se honosí neoficiálním "titulem" největšího kuřáka mezi světovými politiky. Ano, je to kambodžský premiér Hun Sen. Dokonce už na něj apelovala OSN, aby svůj zlozvyk zkrotil či alespoň omezil, neboť je špatným příkladem pro obyvatele.

Státník po dvou nezdařených pokusech přestat začal znovu bánit. A prý ještě víc než dříve. Nepomohly ani prosby dcery nebo manželky.

Kambodža, která dosud nepodepsala Konvenci OSN o tabákové kontrole, má jedno z nejvyšších procent kuřáků na světě - kouří 60 procent tamních mužů. Cigarety byly dokonce v krizových potravinových balíčcích, které byly loni distribuovány po celé zemi, neboť kvůli povodním byla nízká úroda.

Hun Sen prý dostal ještě jednu šanci. "Slíbil jsem dceři na její svatbě, že přestanu kouřit, až se jí narodí dítě. Vnouček už je dávno na světě, musím s tím něco udělat," nechal se nedávno slyšet.

V chudičké Kambodži tabákové firmy dokazují, že cigarety mohou být zdravé, i když jen pro ekonomiku. Jsou-li šéfové nadnárodních tabákových koncernů hodně frustrováni z toho, že je v řadě zemí nemilují a házejí jim klacky pod nohy v podobě různých omezení a zákazů reklamy, měli by urychleně navštívit kambodžskou provincii Kompong Čam. Tady si zaručeně spraví náladu.

Nikdo tu nebude jejich zboží démonizovat, naopak zemědělci se jim tu vrhnou k nohám a budou je vzývat jako posly boží. "Od té doby, co společnosti přišly, se nám daří znatelně lépe," tvrdí farmář Tnon Maly.

Za ty tři roky, co začal prodávat tabák koncernu British American Tobacco, se rodinný rozpočet pořádně nafoukl, vydělá teď dvojnásobek peněz než dřív. Koupil si už vysněnou motorku a opravil dvoupokojový domek. Jeho dvě starší dcery mohou bez problémů studovat na střední škole. "Jsme za to společnosti vděční, udělala pro nás hodně dobrého," má Tnon Maly jasno.

Zdravotníci často viní tabákové koncerny, že si za svůj terč vybírají chudší, méně rozvinuté země, které se nedokážou účinně bránit jejich agresivním manýrům. Firmy kontrují, že přinášejí peníze a přicházejí s rozvojovými programy.

Kambodžská ekonomika byla po desetiletí devastována občanskými válkami a zahraniční investoři se jí úspěšně vyhýbali. Proto vláda nadšeně uvítala nabídku na oživení tabákového průmyslu.

Od roku 1994 tu zahraniční firmy, které lákala levná pracovní síla a nízké náklady, otevřely deset továren na cigarety. A v roce 2000 se Kambodža poprvé ve své historii stala exportérem tabáku.

Výsledek: blahobyt všude kolem plantáží. V provincii Kompong Čam stouply některým farmářům zisky až o 500 procent. "Tabák měl dopad na zmírnění chudoby, to je jisté," tvrdí majitel zdejšího hotelu.

Jistě, nikdo neplesá štěstím z tabákového boomu. Experti varují před ničivým dopadem této skutečnosti v příštích letech. "Pěstují si tu nebezpečnou šelmu. Sázka na tabák společně s liberálním přístupem k reklamám na cigarety zvyšují procento kuřáků a vedou ke zdravotní krizi," říká místní lékař.

Už 86 procent mužů na venkově si oblíbilo pověstné "hřebíčky do rakve", mezi mladými v kraji nenajdete skoro nikoho, kdo by nedržel dýmající cigaretu. "Z krátkodobého hlediska přinášejí tabákové firmy prospěch," říká Dr. Po Sammang z phnompenhského Národního centra na ochranu zdraví. "Ale dlouhodobě na to doplatí sami Kambodžané."

Cigarety samozřejmě nejsou v Kambodži ničím zbrusu novým. Po generace farmáři v Kompong Čamu pěstovali a stáčeli tabákové svitky podél zelenajících se břehů Mekongu.

Novinkou je vpád nadnárodních koncernů v posledních letech. Tabák se stal velkým byznysem, zaměstnává na 60 000 lidí. British American Tobacco, jeden z největších investorů, je vnímán jako modelový příklad, jak se "na to musí".

Investoval už víc než 25 milionů dolarů, "odpustky" si kupuje podporou programu na obnovu pralesa. Podobně kalkulují i další velké společnosti. Peněz z daní i z prodeje cigaret ve vždy potřebné kambodžské státní pokladně utěšeně přibývá, a tak jsou všichni spokojeni.

"Je to dobré," raduje se Tnon Maly. "Lidé kouří všude ve světě. Tady máme z přítomnosti zahraničních firem alespoň ještě dodatečný prospěch." Zdravotníci tvrdí, že tento postoj je krátkozraký. Stěžují si, že jejich varování se ztrácí v záplavě reklamy na tabák.

"Snaží se zákazníkovi namluvit, že kouření je vlastně zdravé, že je to něco, co provozují bohatí a úspěšní lidé. Oslovuje to zejména mladé," říká Dr. Sammang. Je jasné, že v zemi zasažené krajní chudobou, kde tisíce lidí každoročně umírají na malárii, podvýživu a miny, se cigarety jeví jako nepodstatný problém.

A ekonomické zisky plynoucí z tabákového průmyslu mohou převážit nad nebezpečím pro dnešek. Je obtížné vysvětlovat farmářům, jako je Tnon Maly, že tabákové firmy jeho i jeho zemi jen využívají k vyšším ziskům. "Lze jen doufat, že jim to nedojde, až bude pozdě," říká Dr. Sammang.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video