Děkujeme, i když letadla nestála za nic

  • 13
Před padesáti čtyřmi lety, těsně po vzniku státu Izrael, prodalo tehdejší Československo mladému židovskému státu ruční zbraně a několik letounů. Praha také pomohla vycvičit piloty. Dělostřelectvo a obrněnou techniku získal Izrael jinde. Letouny z Československa nestály za to, ale měli jsme je, říká po více než půl století Uri Brialer z hebrejské univerzity v Jeruzalémě. "Celkově jsme Československu vděčni," dodává.

Pro opravdový obraz historie Brialer doplňuje: Čechoslováci si nechali za letouny velmi dobře zaplatit. Současně navíc dodávali zbraně Sýrii i Egyptu. Izraelci ale podle něj byli čilejší obchodníci, měli více peněz a dokázali lépe využít nabízených zbraní i šance.

Diskuse o pomoci Izraeli po 54 letech
V panelové diskusi o československé vojenské pomoci státu Izrael, kterou uspořádal český generální konzulát v New Yorku, se hovořilo i o výcviku prvních izraelských vojenských letců. Ti dostali v roce 1948 na letištích v Českých Budějovicích a v Olomouci v do rukou německé messerschmity.

Vzpomínky účastníků bojů tak dostaly debatu mimo široké historické kategorie.
Hugo Marom odešel z Československa v roce 1939 jako dítě. K létání se dostal po válce v Olomouci, kde se cvičil jako budoucí izraelský vojenský pilot.

George Lichter je Američan židovského původu. Z USA se do tehdejšího ČSR za železnou oponu vydal poloilegálně. Pilotní výcvik chtěl absolvovat, protože chtěl pomoci.

"Za letenku se zaplatilo 349 dolarů, to byla třetina ceny nového buicku," vzpomíná. O messerschmitech si ale myslí své. "Bylo to monstrum, nejhorší stroj, s nímž jsem kdy létal," dodává.

Český plukovník v záloze Josef Prokopec, který cvičil izraelské piloty v Českých Budějovicích, se s Lichterem v New Yorku setkal po 54 letech. S odstupem času tvrdí, že měl s nováčky plno práce.

Většina podle něj napsala do kvalifikačních požadavků nadnesený počet nalétaných hodin na těžkých strojích. Ve skutečnosti ale vzduch poznali jen z lehkých sportovních letounů.

Poznalo se to podle něj tak, že malé stroje, které na přistávací ploše po dotyku podvozku poskočí, vyžadují při přistávání přidávání plynu. U desetinásobně těžších a výkonnějších "mezků" (messerchmitů) se to ale dělat nesmí. Mnoho strojů tak skončilo v nejbližším bramborovém poli.

Historie
Sotva první izraelský premiér Ben Gurion vyhlásil nový stát, rozezněly se nad tehdejší metropolí Tel Avivem, sirény. Šlo o falešný poplach, ale na hranicích Izraele už stály arabské armády. Byly připraveny nad šesti sty tisíci Židů vyhrát.

Izrael vznikl podle plánu OSN o rozdělení Palestiny z roku 1947. Židé vznik vlastního státu většinou přivítali. Arabové jej ale odmítli. Nebyli totiž sto uznat nezávislý židovský stát na území, jež považovali za vlastní tamnější palestinští Arabové.

Čechoslováci - spojenci i nepřátelé

Československo bylo Židům i Palestincům postupně spojencem i nepřítelem. Nejdříve dodávky československých zbraní pomohly Izraeli uhájit holou existenci během první války v roce 1948. Dorazily jako první velká zásilka z ciziny ve chvíli, kdy slabě vyzbrojení Izraelci byli u konce s dechem. Později, jen během příměří v červnu 1948, jsme dodali izraelskému emisarovi Jehudovi Avrielovi osm milionů kusů munice, 400 kulometů a 22 tanků. Legendu však nabourává fakt, že zbraně se prodávaly i Sýrii. Praha půjčila Izraelcům rovněž letiště v Žatci, poskytla letouny a vycvičila piloty, parašutisty a tankisty. K nasazení se cvičila i dobrovolnická brigáda.

Později ale Československo provedlo obrat. Začalo dodávat zbraně Egyptu a dalším arabským zemím. Podpora Arabů vyvrcholila v roce 1967, kdy po šestidenní válce přerušily všechny socialistické země kromě Rumunska s Izraelem diplomatické styky.


, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video