Dekrety přinutily Špidlu i Klause jednat

  • 390
Na nejvyšších politických postech v Česku se zvedá vlna odporu proti zpochybňování Benešových dekretů. Prezident Václav Klaus zve na Hrad nejvyšší ústavní činitele. Premiér Vladimír Špidla jde ještě dál. Chystá změnu ústavy, která by v dekretech a jejich interpretaci udělala jednou provždy jasno.

NĚMCI SCHVÁLILI ROZŠÍŘENÍ EU:
Benešovy dekrety rozdělily Bundestag

Premiér Špidla oznámil, že pověřil experty, aby vypracovali ústavní novelu, která by zabránila prolamování Benešových dekretů u soudů.

Špidla zároveň požádal ministra spravedlnosti Pavla Rychetského, aby dal v této oblasti podnět k ujednocení české legislativy. "Na novele ústavy pracují experti úřadu pana Rychetského," potvrdila iDNES mluvčí vlády Anna Stárková.

Ministr spravedlnosti Pavel Rychetský Radiožurnálu řekl, že chce požádat Nejvyšší soud, aby vypracoval rozbor, jak by měly nižší soudy v případě takových restitucí postupovat. Podle jeho názoru je potřeba především sjednotit judikaturu, tedy rozhovodvací činnost soudů.

"Zda na půdě parlamentu vznikne vůle k nějakým legislativním krokům, to neumím posoudit a v tuto chvíli to nepovažuji za nezbytné," dodal Rychetský.

V pátek dopoledne se kvůli tomu sejdou šéfové stran, parlamentních klubů a obou komor parlamentu. "Schůzka se bude konat v 11:30 na Úřadu vlády," dodala mluvčí.

Dostál vytáhl proti Kinskému

Politici odmítli odškodnění Němců

Schůzku svolává i prezident
Také prezidentovi vadí, že se otázky české minulosti ve vztahu k sudetským Němcům a Benešovým dekretům otevírají v Česku i v zahraničí.

"Pan prezident je zneklidněn pokusy znovuotevírat otázky minulosti," uvedl Klausův mluvčí Tomáš Klvaňa. Klaus proto svolává na schůzku nejvyšší ústavní činitele.
 
"Česká společnost na počátku 90. let velmi obtížně nalezla konsensus ohledně pohledu na minulost a na způsoby zmírňování historických křivd. Tento konsensus nelze zpochybňovat," uvádí Klvaňa.

O schůzce na Hradě zatím není jasno
Mluvčí zatím nedokázal říct, kdy se na Hradě prezident, předseda Senátu a předseda Poslanecké sněmovny k výměně názorů sejdou. "Zatím je to v jednání," řekl.

Schůzka se má podle něj zabývat problematikou odškodnění sudetských Němců i restitucí majetku zabaveného na základě Benešových dekretů.

Podle informací ze sekretariátu šéfa sněmovny Lubomíra Zaorálka zatím Hrad předsedu poslanců kvůli schůzce neoslovil. "Nemáme o tom zatím žádné informace," řekla mluvčí šéfa sněmovny Jana Ulbrychová.

O schůzce u prezidenta neměl zatím tušení ani premiér Špidla. "Dověděl se o ní od novinářů," řekla mluvčí vlády Stárková.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video