Děkan se musí bránit

Praha - Děkan filozofické fakulty Petr Kolář bude muset dnes i zítra obhájit na akademické půdě své rozhodnutí, jímž před čtrnácti dny dočasně zrušil seminář o politickém extremismu. Vadilo mu, že na něj politolog Zdeněk Zbořil zval k diskusi kromě odborníků také extremisty - mimo jiné Filipa Vávru, považovaného za vůdce českých neonacistů. Zbořil tím podle něho zneužil akademických svobod, a proto mu děkan odebral i osobní ohodnocení.

Někteří studenti i vyučující si ovšem myslí opak - principy akademických svobod podle nich porušil Kolář. Historik Jan Pelikán se netají tím, že mu to vyčte na dnešním zasedání Akademického senátu Filozofické fakulty UK. Navrhne senátu hlasovat o usnesení, na jehož základě by měl děkan své unáhlené rozhodnutí neprodleně revokovat a Zbořilovi poskytnout satisfakci.

Řekli mi: Legitimizoval jsem skinheady!

Rozhovor se Zdeňkem Zbořilem čtěte ZDE

Jeden z členů akademického senátu, student Štěpán Kern, je přesvědčen, že děkanovo rozhodnutí připomíná dobu totality. "Jakýkoliv projev neloajality k tehdejšímu režimu vyústil v sankcionování nepohodlných akademiků," připomíná Kern. On a skupinka dalších studentů z univerzitního senátu vyzvou děkana, aby ze své chyby vyvodil důsledky.

Extremisté nesmí na univerzitu

Děkan se až do hlasování odmítá k problému vyjádřit, ale za svým rozhodnutím si stojí. Pokud by profesoři a studenti rozhodli v jeho neprospěch, bude děkanův další osud v rukou rektora Ivana Wilhelma. Pravděpodobně se však nemá čeho obávat - Wilhelm s jeho krokem souhlasil. Včera se za něj postavili otevřeným dopisem také  členové  Ústavu světových dějin pod vedením ředitele Františka Stellnera.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video