Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Dejte si pozor na kyberútoky z Číny, varuje Unie a NATO své zaměstnance

  • 3
Varování před útoky hackerů z říše středu byla vždy spíše v rovině náznaků a domněnek. Podle listu The Times ale hrozba případné kyberválky s Čínou straší už i v centrále NATO a EU v Bruselu. Úřady doporučují svým zaměstnancům zvýšenou ostražitost.

Touha čínských kyberšpionů získat z počítačů v Evropě a Spojených státech citlivé údaje den ode dne roste a útoky jsou podle odborníků stále sofistikovanější. Pozor by si měli dávat především v EU a Alianci.

Jejich zaměstnanci dostali nařízení, aby tajné zpravodajské materiály ještě více chránili. "Každý byl upozorněn, že je Čína v kyberútocích velmi aktivní. Dostáváme pravidelná varování z úseku pro vnitřní bezpečnost," řekl listu The Times zdroj z centrály NATO.

Ještě zranitelnější jsou prý počítače v EU, protože ochrana před kyberútoky byla ponechána v kompetenci jednotlivých států a neexistuje jednotná strategie pro ochranu citlivých dat.

Miliarda a půl útoků za měsíc

Kvůli útokům už se musel omezit běžný tok zpravodajských informací, píše britský deník. Stále ostřejší boj o získání informací hlásí i Spojené státy. Podle páteční zprávy míří na počítače vládních agentur každý měsíc 1,6 miliardy útoků.

Boj na síti má v zásadě dvě podoby. Hackeři se buď pokoušejí vyřadit celý systém z provozu, anebo se tajně proplétají sítěmi s cílem získat utajované informace. Práci jim značně ulehčuje špatná výměna informací o hackerech mezi Washingtonem a Bruselem.

A co počítačové špiony nejvíce zajímá? "Zajímají se o vše čínské - od prodeje zbraní, nešíření jaderných zbraní až po Tibet a energie," říká James Lewis z Centra pro strategická a mezinárodní studia.

Dovednosti hackerů si osvojují i teroristé

Kyberútoky jsou prozatím doménou Číny. Brzy by si způsoby počítačových záškodníků mohli osvojit i teroristé z Al-Kajdy, kteří prozatím využívají internet pouze k plánování útoků, šíření svých myšlenek a náboru nových bojovníků.

"Teroristé mají jasný zájem osvojit si dovednosti hackerů. Buď vycvičí své vlastní, případně si najmou lidi zvenčí. Pak mohou kyberútok zkombinovat s fyzickým," upozornil minulý týden ředitel FBI Robert Mueller. Podle něj může mít kybernetický útok účinek stejný jako "dobře umístěná bomba".


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video