Dejte pozor při summitu na psy

  • 3
Před listopadovým summitem NATO nevydávají varování jen policisté, ale i veterináři. Tvrdí, že nebezpečnými se mohou stát psi. Zvíře se snadno poleká nenadálého zvuku, může jít třeba jen o klakson auta, zdůrazňují. Zejména toulaví a opuštění psi pak mohou podle nich zaútočit a někoho poranit.

"Není-li pes na vodítku, může se zaběhnout nebo se vřítit pod projíždějící auto. A kromě toho, že sám utrpí, může způsobit kolizi třeba více vozidel a nemluvě o tom, že vyděšené zvíře může zaútočit na kolemjdoucí," vysvětluje mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben.

Zvíře, které člověka poranilo nebo ho nějakým způsobem mohlo nakazit vzteklinou, například mu olízlo ruku se záděrou nebo lehce poraněnou kůží, by měl vidět veterinář. Musí ho pak opakovaně vyšetřit ještě v průběhu jednoho týdne.

Pokud se však zvíře nenajde, musí být poraněný člověk v nemocnici očkován proti vzteklině. "Přestože v Praze je nákazová situace příznivá a vzteklina psů se zde několik let nevyskytuje, tato zásada stále platí," varuje Duben.

"Léčba by měla být zahájena do tří dnů od nákazy. Později už ani vakcíny nezaručí stoprocentní ochranu," připomněla už dříve doktorka Marcela Kořínková z antirabického oddělení pražské nemocnice Na Bulovce.

Proto by podle Dubna ti, kdo venčí psy tam, kde se dají očekávat demonstrace či nějaké hlučné akce, měli jít na vycházku raději oklikou do klidnějších zón.

"Výskyt toulavého zvířete je pak nejlépe oznámit městské policii, která zabezpečí jeho kvalifikovaný odchyt a péči o něj v útulku," dodává Duben.

Státní veterinární správa stejně varovala i před pražským zasedáním Mezinárodního měnového fondu v roce 2000. "Jak se ukázalo, nebylo toto varování zdaleka tak přehnané, jak se na první pohled mohlo zdát," uzavírá mluvčí veterinářů.


Video