Věznice na Guantánamu. Tamní vyšetřovatelé dospěli k názoru, že ujgurští vězni nejsou teroristé. Ilustrační foto.

Věznice na Guantánamu. Tamní vyšetřovatelé dospěli k názoru, že ujgurští vězni nejsou teroristé. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Dejte nám Ujgury z Guantánama, jsou to teroristé, zlobí se Čína

  • 6
Ujgurští vězni z Guantánama, které se rozhodl přijmout tichomořský ostrovní stát Palau, jsou teroristé a USA by je měly vydat do Číny, prohlásil Peking. "Spojené státy by měly zastavit předávání těchto teroristů do třetí země a co nejdřív je vydat nám," řekl mluvčí ministerstva zahraničí Čchin Kang. Palau se ujme 17 vězňů.

Na předání Ujgurů, příslušníků muslimské menšiny v Číně, se USA a Palau definitivně dohodly tento týden. "Čeká je ráj," citoval americký tisk Stuarta Becka, který zastupuje Palau v OSN.

Američané lapili Ujgury koncem roku 2001 v Afghánistánu a Pákistánu. Podle nepotvrzených zpráv je ale tak docela nepochytali. Údajně je totiž koupili od místních "lovců lidí", každého za pět tisíc dolarů.

Převezli je na kubánskou základnu Guantánamo, do kontroverzní věznice, kde USA bez soudu a obvinění drží lidi podezřelé z terorismu, kde vyšetřovatelé nakonec dospěli k názoru, že se nejedná o teroristy. První skupinu Ujgurů pak přijala Albánie.

Guantánamo

Vězení na Guantánamu. Nový americký prezident Barack Obama hned po lednovém nástupu do funkce rozhodl, že ho do roka zavře. Teď se řeší, co s vězni.

Vloni na podzim pak americké soudy nařídily propuštění všech ostatních. Jenže vrátit je do Číny by znamenalo odsoudit je k smrti, a tak Washington strávil několik měsíců přesvědčováním třetích zemí, aby se vězňů ujaly.

Palau, státeček v Tichomoří, kde na rozloze pouhých 458 čtverečních kilometrů žije 21 tisíc obyvatel, tedy jejich žádost vyslyšel. "Je pro nás velká čest, že nás USA o něco takového požádaly," řekl tamní prezident Johnson Toribiong. Washington - jakkoliv to nechce přímo spojovat s přijetím vězňů - ostrovu slíbil pomoc ve výši 200 milionů dolarů.

Palau

Palau, ostrovní státeček v Tichomoří. Nezávislost vyhlásil až v roce 1994.

A Čína se zlobí. "Stavíme se proti tomu, aby jakýkoliv stát přijímal tyto podezřelé teroristy," řekl dnes mluvčí ministerstva zahraničí. Zda se Peking chystá na krok Američanů nějak reagovat, ale nespecifikoval.

Že by Palau vydalo Ujgury do Číny, je vysoce nepravděpodobné. Ostrovní státeček totiž uznává nezávislost Tchaj-wanu a s Pekingem má velice napjaté vztahy.

Palau

Palau je souostroví ležící několik set kilometrů východně od Filipín. Skládá se z osmi větších obydlených ostrovů a dalších zhruba 250 menších ostrůvků. Patří k nejmenším zemím na světě – má rozlohu pouhých 458 km2, na nichž žije 21 000 obyvatel.

Je to též jedna z nejmladších zemí – nezávislost vyhlásila až v roce 1994. Předtím bylo souostroví po velkou část své novodobé historie pod cizí nadvládou, například Španělska, Německa a Japonska.

Za druhé světové války se zde odehrávaly těžké bitvy mezi Američany a Japonci, poté bylo území pod správou OSN a USA, které zde v posledních desetiletích měly velký vliv.

S USA ostrov dodnes pojí těsné vztahy – Pentagon formálně zajišťuje bezpečnost ostrovů, místní nepotřebují pro cesty do USA vízum a mají automatické právo sloužit v americké armádě.

Stát patří k 23 zemím světa, které uznávají nezávislost Tchaj-wanu. I proto je vhodným útočištěm pro Ujgury, kteří se obávali perzekuce ze strany čínských úřadů.

Ekonomika ostrovů do značné míry závisí na příjmech z turistiky, životní úroveň je zde ve srovnání s okolními oblastmi vyšší.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video