Při oslavách Kim Čong-ila se elektrickým proudem nešetřilo.

Při oslavách Kim Čong-ila se elektrickým proudem nešetřilo. | foto: AP

Dejte nám světlo a rýži, protestovali Severokorejci

  • 313
Demonstrace jsou ve stalinistické KLDR výjimečné a jakékoli náznaky odporu moc okamžitě zadusí. Přesto lidé ve třech vesnicích na severozápadě země demonstrovali proti hladu a výpadkům proudu, který úřady odvedly na pompézní oslavy narozenin Kim Čong-ila. Přelije se "jasmínová nákaza" i do KLDR?

Když už zbídačení obyvatelé Severní Koreje uvyklí na strádání a hlad protestují, jsou v opravdové nouzi, kterou si Středoevropan jen stěží umí představit. Dva dny před opulentními oslavami "milovaného" vůdce je do ulic vyhnal hlad a výpadky elektrického proudu.

Jak se v KLDR dovídali o Egyptu

O egyptských událostech se prý Severokorejci dozvídali od uprchlíků prostřednictvím mobilních telefonů a informace o nich bylo možné získat i z čínských televizních kanálů, jež je možné naladit při hranici. Výzkum amerických vědců mezi šestnácti sty uprchlíky z KLDR ukázal, že téměř polovina měla přístup k zahraničním zprávám, což je oproti 90. letům strmý nárůst.

Ulicemi malých vesniček Jongju, Jongchon a Sonchon na severozápadě země znělo: "Nemůžeme žít! Dejte nám světlo! Dejte nám rýži!" Hesla namířená proti zkorumpované vládě nejdříve křičela hrstka lidí, později se osmělili i další domkáři a na severokorejské poměry z toho byla slušná revolta.

Proud dodal lesk oslavám Kim Čong-ila

Obyvatele chudé provincie rozlítilo, že jim režim vzal už tak nepravidelné dodávky elektrického proudu. Ten byl totiž potřeba na osvícení honosných oslav 69. narozenin vůdce KLDR v Pchjongjangu.

Ze zpráv, které se objevily v jihokorejských médiích, není patrné, jak incident skončil. Severokorejské ministerstvo státní bezpečnosti případ hbitě obehnalo neprostupnou hradbou mlčení a začalo zpupné obyvatele vyšetřovat.

Po ojedinělém náznaku nepokojů začali někteří pozorovatelé doufat, že by i do KLDR mohla přeskočit jiskra jasmínové revolty, která srazila tuniského i egyptského prezidenta a otřásá i dalšími státy na severu Afriky a Blízkém východě.

V KLDR nemá protesty kdo zorganizovat

Jenže na severu Korejského poloostrova je situace zcela jiná. Dynastie Kimů třímá moc pevně v rukou a obyčejní lidé mají pramalou šanci dopídit se pravdivých informací o dění v zahraničí. Pchjongjang tvrdě kontroluje přístup k internetu i další zdroje informací.

O občanské společnosti KLDR

"V občanské společnosti nevidím nic, co by mohlo vést k egyptském fenoménu," řekl akademik Stephan Haggard.

V zemi navíc úplně chybí opozice nebo alespoň náboženské nebo dělnické skupiny, kolem kterých by se mohla opozice soustředit.

"V občanské společnosti nevidím nic, co by mohlo vést k egyptském fenoménu," poznamenal akademik Stephan Haggard při prezentaci ve Washingtonu.

V KLDR navíc nikdo nemá zkušenosti s organizováním protestů. Kim Čong-ilovi je loajální i armáda, která se stala například hybatelem egyptských událostí.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video