Dějiny vytěsňujeme z paměti

  • 1
Rok za rokem ve mně narůstá dojem, že povědomí o svých dějinách pomalu ale jistě vytěsňujeme z paměti mysli i srdce. Zapomínáme na svou minulost, nevážeme se na ni, neznáme ji, nepoučili jsme se z ní (a proto dostáváme za vyučenou). Toneme v beznadějné úzkosti z nejisté budoucnosti, usilujeme se žít plně jen přítomností a to je nebezpečné. Vede to ke konzumu dní a ne ke tvorbě a investicím do života a budoucnosti.
Nevíme, co sami ze sebou. A přitom máme ve svých dějinách na tak malý národ veliký oblak svědků, vzorů a duchovních vůdců.  Je paradoxem, že v našem dnes křesťansky plochém národě byly největší postavy našich dějin hluboce věřícími, v Bohu zakotvenými lidmi.

Cyril a Metoděj, kníže Václav, Hus, Komenský, T. G. Masaryk, M. Horáková... "Otázka česká je vskutku otázka náboženská..."  My většinou z jejich odkazu vnímáme jen ten mytický opar zkřivený fangličkařením a velkohubými hesly. Utíkáme se k nim, jen když nám teče do bot. Jako bychom podvědomě cítili, že v nich byla a v odkazu i je "v plné síle to, co v nás už je zastláno peřinami: hloubka duch, odvaha z víry, ochota k oběti, poctivost srdce..."

Tomáš Garrigue Masaryk napsal, že nejsme dosud národem Husovým, byť se jím tak vehementně oháníme, protože v našem národě je velký nedostatek vnitřního, duchovního života. Jak aktuální slovo do těchto svátečních dnů! Kéž nám odkaz našich velkých předků neslouží jen k oslavným projevům, ale "nakopne" nás - křesťany i nekřesťany - k hlubší a důslednější věrohodnosti života před Bohem i před lidmi.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video