Britská hrdinka Ingrid Loyau-Kenettová (23. května 2013)

Britská hrdinka Ingrid Loyau-Kenettová (23. května 2013) | foto: Profimedia.cz

Dej mi tu věc, řekla odvážná skautka zakrvácenému muži se sekáčkem

  • 57
Britové obdivují ženu, která ve středu začala duchapřítomně vyjednávat se dvěma útočníky v londýnské čtvrti Woolwich. Ingrid Loyau-Kennettová tak možná zabránila dalším obětem. S muži, kteří jen o několik minut dříve brutálně zavraždili britského vojáka, s nimi asi pět minut vyjednávala jako profesionál.

"Mohla jsem s ním mluvit a on chtěl mluvit hodně, tak jsme si povídali," vysvětlila skromně nová britská hrdinka ve čtvrtek deníku The Guardian. A nejen jemu. Příběh nenápadné vedoucí skautů si chtěl ve Spojeném království poslechnout každý, kdo viděl fotky a videa z hrůzné scény, která se odehrála o den dříve v jihovýchodní části britské metropole.

Bojoval v Afghánistánu, zemřel doma

Pětadvacetiletý Lee Rigby sloužil v britské armádě od roku 2006. Zpráva o smrti temperamentního bubeníka vojenské kapely a otce dvouletého syna jeho kolegy šokovala. "Měl báječnou povahu, byl jeden z nejlepších v našem praporu. Vždycky se usmíval a vnášel mezi ostatní veselou atmosféru," řekl seržant Ned Millar. "Byl vynikajícím bubeníkem a milujícím otcem, který zbožňoval svou práci a byl hodně oblíbený," dodal voják. Rigby se zúčastnil několika misí, a to i v Afghánistánu, kam poprvé odjel v roce 2009. 

Ve čtvrti Woolwich ve středu zaútočili dva muži na pětadvacetiletého vojáka Lee Rigbyho. Poznali ho zřejmě podle mikiny s nápisem charitativní organizace pro válečné veterány Help for Heroes. Útočníci vojáka zmasakrovali sekáčkem na maso a pak mu uřízli hlavu. Když krvavý čin dokonali, zůstali na místě. Právě v té chvíli do ulice zamířil autobus číslo 53, v němž seděla i Ingrid Loyau-Kennettová.

"Seděla jsem vzadu a autobus zastavil. Jasně jsem viděla tělo na silnici a rozbité auto. Absolvovala jsem kurz první pomoci, když jsem vedla skauty, tak jsem kohosi poprosila, aby mi pohlídal tašku a vyběhla jsem z autobusu, abych zjistila, jestli někdo nepotřebuje pomoc," popsala osmačtyřicetiletá matka dvou dětí.

Venku zjistila, že muž na silnici je už mrtvý. Pak spatřila dva útočníky, jeden z nich k ní zamířil. V ruce měl zakrvácený sekáček na maso. "Byl velmi rozrušený a řekl mi, abych se nepřibližovala k tělu mrtvého. Nic jsem v tu chvíli necítila. Nebála jsem se, protože nebyl opilý ani zdrogovaný. Byl normální," popsala Loyau-Kennettová.

"Jsi to jen ty proti všem. Prohraješ"

Žena s útočníkem instinktivně zapředla rozhovor, který trval asi pět minut. Ptala se ho, proč to udělal. Útočník odvětil, že muže zabil, protože "to byl britský voják, jeden z těch, kteří zabíjejí muslimské ženy a děti v Afghánistánu". Muž pokračoval, že "je ve válce a že až přijedou policisté, zabije je". Na to mu Loyau-Kennettová řekla, že tuhle válku prohraje. "Jsi to jen ty proti nám všem," řekla žena, která chtěla mluvit i s druhým mužem. Ten byl v povzdálí a působil plaše.

Skautka se zachovala jako profesionální vyjednavačka, snažila se získat i útočníkovu vražednou zbraň. "Dej mi tu věc, kterou držíš v ruce," řekla, aniž by sekáček zmínila. Přesně tak, jak to dělají profesionálové. Muž jí zbraň nedal. Pak viděla, že autobus se dal do pohybu a bylo jí jasné, že se na místo blíží policie. Útočníků se proto slušně zeptala, jestli něco nepotřebují a že se vrátí do autobusu.

Policie skutečně dorazila chvíli poté a na ulici se strhla přestřelka. Mnozí pasažéři autobusu propadli panice a Loyau-Kennettová je začala uklidňovat. Duchapřítomnost statečné ženy původem z Cornwallu ve čtvrtek ocenil britský premiér David Cameron. "Mluvila za nás za všechny," řekl premiér.

Útočník navštěvoval islamistické akce

Tvrdá kritika naopak padá na bedra britských tajných služeb. Jeden z útočníků, osmadvacetiletý Michael Adebolajo, byl jeden čas v hledáčku MI5. A dokonce navštěvoval akce v Británii zakázané islamistické organizace Islam4UK.

"Navštívil několik demonstrací a aktivit, které jsme měli v minulosti," citovala ČTK jejího šéfa Anja Choudarye. Adebolaja prý asi dva roky neviděl. "Když jsem ho poznal, byl to velmi příjemný člověk, poklidný, skromný a myslím, že nebyl důvod se domnívat, že by byl schopen nějaké násilnosti," prohlásil Chudary, jehož organizace byla zakázána před třemi lety jakožto nástupkyně militantní organizace Muhádžirun.

Choudary není sám, kdo na Adebolaju vzpomíná v dobrém. Brit zřejmě nigerijského původu byl podle svědků slušný a velmi chytrý muž, který kdysi studoval na univerzitě a narodil se v křesťanské rodině. Okolo roku 2001 však přijal islám a z univerzity odešel, popsala BBC.

Několik muslimských sdružení v Británii čin odsoudilo. Takový barbarský čin nemá žádnou oporu v islámu, prohlásila dnes rada britských muslimů. Cameron incident označil za teroristický útok proti Británii a za zradu islámu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video