Degeneraci zastaví bakterie z moře

Australský vědec Walt Dunlap přinesl novou naději nemocným, kteří trpí Parkinsonovou a Alzheimerovou chorobou. Tvrdí totiž, že bakterie žijící na Velkém bradlovém útesu u severovýchodního pobřeží Austrálie možná v budoucnu pomohou účinněji bojovat proti degenerativním onemocněním.

Spolu s kolegy z Australského ústavu mořských věd totiž přišel na to, že bakterie, které jsou vystaveny ultrafialovému záření, podporují tvorbu koenzymu Q10. Ten je schopen ničit volné radikály a toxiny, které vytvářejí tkáně. Jde navíc o silný antioxidant. Oxidace je přitom jednou z hlavních složek procesu stárnutí.

"Jestliže dokážeme určit, jak bakterie regulují tuto funkci, pak bychom mohli možná duplikovat tuto regulaci u lidských bytostí," prohlásil Dunlap s tím, že by nové poznatky mohly zpepšit život nemocných lidí. "Je to důležité. Neumožňuje to žít déle, nýbrž žít v lepším zdravotním stavu," míní.

Co je Alzheimerova a Parkinsonova nemoc
Alzheimerova nemoc je postupnou degenerací mozkové kúry, kterou provází ztráty některých intelektuálních schopností, například myšlení, paměť, uvažování nebo řeč. Poprvé ji popsal v roce 1906 německý neurolog Alois Alzheimer. Postihuje ve stejné míře muže a ženy, hlavně ve vyspělých zemích. Výjimečně mohou touto "nemocí starců" ochořet už třicátníci. Příčiny vzniku nemoci, se dosud nepodařily zcela vyjasnit. V současné době jí na světě trpí přibližně 20 milionů lidí.

I Parkinsonova nemoc je onemocněním středního a staršího věku. Dochází při něm k degenerativnímu postižení buněk bazálních ganglií v mozku. Je narušeno vytváření nervového přenašeče dopaminu. Vývoj příznaků je plíživý. Patří mezi ně třes svalů, klidový třes rukou, zpomalení pohybů, ztuhlost svalů, dále ochuzená obličejová mimika a obtížná chůze. Nemocní jsou nahrbení dopředu a nezřetelně mluví. Přesné příčiny, proč nemoc propuká, nejsou známy.

OXIDACE

Oxidace je chemická reakce, která způsobuje korozi kovů. V lidských buňkách může poškodit DNA, způsobit rakovinu a další nemoci a vést ke změnám spojovaným se stárnutím. Mezi antioxidanty patří vitamíny C a E.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video