Miloš Melčák říká, že parlament deformuje ústavu podobně jako v roce 1998.

Miloš Melčák říká, že parlament deformuje ústavu podobně jako v roce 1998. | foto: Dan Materna, MAFRA

Deformujeme ústavu. Chápal bych to ve válce, píše Melčák soudu

  • 330
Ústavní soud nastínil, co vedlo Miloše Melčáka ke stížnosti na zkrácení volebního období a předčasné volby. Poslanec trvá na svém mandátu do roku 2010 a tvrdí, že parlament tímto krokem deformuje ústavu. Takové kroky by podle něj byly pochopitelné například jen ve válce či při živelní pohromě.

Melčákovu ústavní stížnost obdržel soud včera odpoledne. Poslance a bývalého sociálního demokrata u soudu zastupuje advokát Jan Kalvoda, někdejší ministr a předseda Občanské demokratické aliance.

"Podle poslance Melčáka je rozhodnutí prezidenta republiky o vyhlášení voleb porušením ústavně garantovaného práva poslance vykonávat nerušeně poslanecký mandát po celé volební období," uvedl generální sekretář Ústavního soudu Tomáš Langášek.

MELČÁK NAPADL PŘEDČASNÉ VOLBY

Poslanec a bývalý člen ČSSD podal stížnost u soudu

Těžištěm Melčákovy stížnosti je tvrzení, že parlament nemá pravomoc retroaktivně a jednorázově zkrátit volební období v jeho průběhu. Podle něj měl parlament buď standardně vyčerpat tři pokusy o sestavení vlády, která získá důvěru, nebo měl upravit systémově přímo ústavu

.

"Podle stěžovatele by o takové metodě legislativní techniky bylo možné uvažovat ve výjimečných případech v historii státu (ohrožení jeho integrity, válečný stav, živelní pohromy). Podle něj však takovou situací není neochota většiny politických sil dostát v určitém volebním období předepsaným ústavním postupům při ustavení nové vlády," vyjmenoval Melčákovy důvody Langášek.

Miloš Melčák také připomněl rok 1998, v němž podle něj podobná "deformace ústavy" byla vydávána za mimořádný postup, zatímco letos už na ni lidé nahlížejí jako na zvyklost. "Toto pojetí ústavnosti většinovými politickými silami země je patrně ještě nebezpečnější", uvedl v návrhu.

Protože si poslanec stěžuje na rozhodnutí prezidenta, posoudí jeho stížnost celé plénum Ústavního soudu, nikoliv "jen" tříčlenný senát, jak je obvyklé u běžných ústavních stížností. Poslanci a právníci, které včera oslovila ČTK, se nicméně domnívají, že Melčákova stížnost říjnové volby nezastaví.

čerstvé zprávy na mobil

Objednejte si aktuální zprávy iDNES.cz na mobil jako SMS a MMS. Pro klienty O2 do konce srpna zdarma.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video