Aslan Usojan (vlevo) na nedatovaném televizním záběru

Aslan Usojan (vlevo) na nedatovaném televizním záběru | foto: AP

Gruzie nenechala přistát letadlo s ostatky ruského kmotra Dědy Hasana

  • 5
I po smrti má problémy nestor ruského zločineckého podsvětí Aslan Usojan, kterého ve středu v Moskvě zabil neznámý odstřelovač. Tělo Usojana, jenž je v Rusku znám pod přezdívkou Děd Hasan, zamířilo speciálem z Moskvy do zločincovy rodné Gruzie. Letiště v Tbilisi však odmítlo stroj s nebožtíkem přijmout. Zločineckou legendu nakonec v neděli pochovali na jednom z moskevských hřbitovů.

Smrt pětasedmdesátiletého Usojana označují média za největší událost v ruském kriminálním podsvětí za posledních dvacet let a za možný start zuřivého boje o křeslo zločineckého vládce. Děd Hasan byl označován za hlavního "vora v zakoně", což je v Rusku už po desetiletí označení mocných kriminálníků mimořádně uctívaných ve zločineckém světě a často i mimo něj.

Usojan, který byl kurdské národnosti a narodil se v sovětské Gruzii, ovládal zločineckou říši sahající od Petrohradu přes Moskvu až po severní Kavkaz. Měl pod kontrolou stovky tajných hráčských doupat, distribuci drog, prostituci, ale i legální byznys včetně několika prosperujících stavebních firem. Pod jeho kontrolou byl i takzvaný "obščak", neboli tajný fond pro pomoc rodinám vězněných zločineckých pohlavárů.

Děd Hasan je po smrti

Krále ruských mafiánů zabil snajpr

Usojanovo tělo bylo po smrti převezeno do přísně střežené márnice a odtud na letiště. V doprovodu rodiny, ochranky a nejbližších přátel byla kriminální celebrita přepravena nejprve do Doněcka, odkud měla namířeno do gruzínské metropole. Gruzínské úřady ale zvláštnímu letadlu s citlivým nákladem odmítly povolit přistání a letoun se musel vrátit zpátky.

Pozůstalí se po dohodě s moskevskou radnicí rozhodli pohřbít Usojana na Chovanském hřbitově na jihozápadě Moskvy. Hrob obklopilo obrovské množství květin a věnců, které podle znalců ruských poměrů poslali mrtvému jako poslední pozdrav zločinecké špičky z celé země. Na černých stuhách byly vyšity zlaté nápisy "od jakutských bratří" či "od samarských bratří".

Chovanský hřbitov v Moskvě měl dnes od rána nejvyšší pohotovost a běžný nedělní provoz tam podle očitých svědků ustal. V celém areálu byl vyhlášen přísný zákaz fotografování a filmování, na hřbitov měli přístup jen lidé s osobním písemným pozváním rodiny Usojanových.

Hasan zůstal starým pořádkům věrný až do smrti

Svět ruských "vorů v zakoně" podléhá přísným a svérázným pravidlům. Podle některých historiků se zrodil v 30. letech minulého století v systému bolševických vězeňských táborů Gulag. Jeho zakladateli byli zloději a vrazi, kteří v táborech opovrhovali jak komunistickými bachaři, tak i jejich oponenty z řad politických vězňů.

Vytvořili si vlastní systém hodnot nepřístupný ostatním, nepodřizovali se zákonům, neuznávali stát a odmítali například i zpívat sovětskou hymnu. "Vor v zakoně" nesměl sloužit v armádě, nesměl se oženit. Porušení "kódu cti" znamenalo neodvratnou smrt.

Moderní doba podle ruských expertů kastu "vorů v zakoně" postupně ničí. Mnozí z nich přijali ochotně ruský kapitalismus a stali se váženými občany a obchodníky. Další se přesunuli na západ a podnikají v zahraničí, jiní hodili za hlavu stará pravidla a bezohledně bojují o moc s využitím těch nejhrubších gangsterských metod.

Děd Hasan byl údajně jedním z posledních, kdo zůstal starým pravidlům věrný. Jméno jeho vraha policie nezná a nejspíš se ho nikdy nedozví. Usojanova smrt byla podle hlavní vyšetřovací verze důsledkem sporu s konkurenčním zločineckým klanem jistého Tariela Onianiho o lukrativní stavební zakázky na jihu Ruska.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video