Vila Tugendhat v Brně

Vila Tugendhat v Brně | foto: Radek Miča, MF DNES

Dědicové možná požádají o vrácení vily Tugendhat

  • 92
Potomci rodiny Tugendhatů, které v Brně kdysi patřila známá funkcionalistická vila, pravděpodobně požádají o její vrácení. Právní zástupce rodiny už prý jednal s ministerstvem kultury i představiteli města Brna, jemuž objekt patří.

Podle tvrzení právního zástupce Tugendatů chce rodina památku na svoje náklady opravit a umožnit její zpřístupnění veřejnosti.

Potomci původních majitelů vily patrně požádají o navrácení objektu na základě zákona o nápravě majetkových křivd způsobených holokaustem. Židovská rodina Tugendhatů své prvorepublikové brněnské sídlo opustila v roce1938 ještě před tím, než Československo obsadila německá armáda.
  
Ředitel Muzea města Brna Pavel Ciprián neví, jak půjde jejich případný nárok uspokojit vzhledem k tomu, že objekt nepatří jako mnoho dalších významných památek v České republice státu, ale městu Brnu.

Brno navíc už dlouho plánuje rekonstrukci. Zatím posledním termínem jejího zahájení je rok 2007. Problém je ovšem s výběrovým řízením na projekt za sto milionů korun, kterým se kromě antimonopolního úřadu začala zabývat i policie.

Neoficiální návštěva u primátora
Právník rodiny brněnského primátora navštívil. Nešlo prý ale o oficiální schůzku. "Chtěl vědět, co a jakým způsobem se teď s vilou děje," řekl iDNES.cz primátor Brna Roman Onderka. O tom, že by rodina mohla o památku projevit zájem, se sice zmínil, ale nijak konkrétně," dodal primátor.

Podle jeho slov by ale v takovém případě kroky dědiců musely být oficiální. "Muselo by dojít na písemné oslovení města Brna a jeho zástupců, abychom se celou záležitostí mohli vůbec zabývat," vysvětlil Onderka.

Dodal, že prvořadým zájmem města je, aby se o památku co nejlépe postaralo a to i ve vztahu k veřejnosti.

Na ministerstvu kultury rodina neuspěla
Právní zástupce potomků rodiny Tugendhatů sdělil ministerstvu kultury, že má plnou moc jednat o navrácení brněnské vily do rodinného vlastnictví. "Ministerstvo mu oznámilo, že vila není státním majetkem, že vlastníkem je město Brno," řekla iDNES.cz Ludmila Kadrnková z tiskového odboru ministerstva kultury.

"Zároveň mu bylo sděleno, že Česká republika vložila do Nadačního fondu obětem holocaustu založeného Federací židovských obcí značné prostředky, které byly využity jako částečná náhrada škod způsobených těm obětem holocaustu, které z nějakých důvodů nemohly svůj majetek restituovat," doplnila Kadrnková.

Rodina Tugendhatů přitom nepožádala o majetek konfiskovaný nacisty ani v letech 1945-1948, ani v letech devadesátých, ani nepožádala o částečné odškodnění prostřednictvím Nadačního fondu obětem holocaustu.

Skvost z první republiky
Vilu Tugendhat v brněnských Černých Polích navrhl v roce 1928 světoznámý německý architekt Ludwig Mies van der Rohe. Stavba je podle odborníků unikátní prostorovou koncepcí, výběrem materiálu i zařízením interiéru.

Její majitelé, manželé Gréta a Fritz Tugendhatovi, pocházeli z rodin významných textilních podnikatelů a dům využívali do roku 1938. Tehdy rodina před nacisty emigrovala do Švýcarska a později do Venezuely. Po obsazení země dům zabavilo gestapo.

Vila je od roku 2001 zapsána mezi památky UNESCO.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video