Děti poznamenává televizní výchova - neumějí mluvit. Ilustrační foto

Děti poznamenává televizní výchova - neumějí mluvit. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Dedecek cicadí jagurt, matlají řeč prvňáci

  • 125
"Auko, už oní." Že této větě nerozumíte? V překladu to znamená: Paní učitelko, už zvoní. Právě taková věta vyšla z úst prvňáka na základní škole. Ale není to výjimka, podobně nesrozumitelně mluví stále víc dětí.

Potíže však nemají jen s běžným ráčkováním nebo se sykavkami. Komolí slova, nedovedou se souvisle vyjádřit, mluví nesrozumitelně, špatně vyslovují některé hlásky nebo nerozlišují mezi tvrdou a měkkou výslovností.

Už v mateřských školách proto učitelé stále častěji doporučují rodičům, aby se svým dítětem navštívili logopeda. "Když totiž přijdou s vadou řeči do školy, špatně se začleňují do kolektivu, ale i do učení," říká ředitel základní školy Hořátev na Nymbursku Milan Vydra.

To, že dětem není téměř rozumět, je zčásti i vina rodičů. Většinou mají totiž hodně práce, jsou stresovaní a s dětmi si málo povídají. Vliv na to, jak jejich potomci mluví, má i to, zda jim například předčítají, nebo je nechávají koukat celé dny na televizi a do počítače.

"O děti se tak přes den zajímají jen televizní reklamy a pohádky s roztomile šišlavými hrdiny a ony tráví ve společnosti obrazovek většinu času," upřesnila Světlana Cozlova, vychovatelka z mateřské školy v Plzni.

Dítě tak často nejenže aktivně nemluví, ale navíc nemá šanci ani slyšet spisovnou češtinu. "Chodily k nám dvě sestry. Obě mluvily tak špatně, že jim nikdo nerozuměl. Jen ony sobě," popsala svou zkušenost Marta Žiláková z mateřské školy Harmonie v Rokycanech.

I to je mezi školáky běžné – odkoukávají od sebe šišlání nebo koktání. Nebo od rodičů, kteří na ně dlouhou dobu šišlají. Děti pak zkomoleniny převezmou.

Ne vždy navíc rodiče s logopedy spolupracují. Návštěvu specialistů nechávají často na poslední chvíli. "Rodiče se dětem musí věnovat i doma, protože jinak se snaží jen u logopeda," dodala Cozlova.

Učitelé i odborníci však upozorňují ještě na jeden problém: k logopedům přicházejí děti často velmi pozdě – až po pátém roku. "Ale už kolem třetího roku se u nich naplno rozvíjí řeč. Je dobré s jejich nápravou začít co nejdříve," radí soudní znalkyně v logopedii Ilona Kejklíčková.

Slova, která prvňáci neumějí vyslovit

mokomotiva
kolomotiva
šušenka
zajc
jagurt
karkulačka
cicadiť – připravit
oní – zvoní
auko – paní učitelko
dedecek – dědeček

...problémy dělají hlavně písmena L, R a Ř, která zaměňují za J a L

Zdroj: logopedické poradny

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video