Policie dopadla Karla Hildebrandta ve Stráži nad Nisou. Ilustrační foto

Policie dopadla Karla Hildebrandta ve Stráži nad Nisou. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Děda muzeum zakládal, vnuk vykrádal

  • 5
Policie dopadla bývalého zaměstnance muzea v Rumburku na Děčínsku Karla Hildebrandta. Rozkradl sbírku, kterou zakládal jeho dědeček. Cenu více než stovky odcizených starožitností odhadují experti na milion korun. Kriminalisté po muži pátrali od loňska.

Policisté dopadli Karla Hildebrandta, po kterém pátral i Interpol, včera odpoledne ve Stráži nad Nisou. Přestože má na svědomí milionovou škodu, žil zde prakticky jako bezdomovec.

Soudy nyní rozhodnou o jeho vazbě. Tam už se nachází Hildebrandtův společník, který mu pomáhal starožitnosti krást.

Mezi věcmi, které Hildebrandt odcizil, jsou historické zbraně, velmi vzácné hodiny, obrazy i starožitný nábytek. Muzejníci nyní procházejí burzy a aukce a snaží se uloupené starožitnosti najít.

"Já sám jsem navštívil třeba burzu v Buštěhradu nebo Ústí nad Labem, ale zatím jsem na žádná ukradená díla nenarazil," řekl Milan Rosenkranc, ředitel děčínského muzea, pod které rumburská pobočka spadá.

Pátrání spustila burza
Historikům se vrátily jen tři exponáty: dva cenné obrazy uznávaného malíře Augusta Frinda a smaltovaný znak města Rumburk. Jedno z pláten odevzdal sám zloděj. Když se na krádež přišlo, vykoupil ho zpět od sběratele, jemuž obraz prodal. Městský znak nabídl muzeu starožitník z Loun. Druhé Frindovo dílo objevili policisté u překupníka v Teplicích.

Na to, že chybí na sto exponátů, přišli muzejníci poté, kdy se na konci roku 2005 objevil na burze Frindův obraz, který měl být v rumburském muzeu.

Ke krádeži se přiznal tehdy pětatřicetiletý Hildebrandt a v muzeu začala inventura. Původně dosahoval odhad škody půl milionu korun. Soudní znalci ho pak ještě navýšili, neboť ceny určují podle současných tržních cen na burzách a aukcích, muzejníci podle odhadů.

Celoživotní dílo
Muzeum v Rumburku bylo založeno na konci 19. století. Od třicátých let 20. století byl vedoucím místní rodák Rudolf Demel, zlodějův dědeček.

Rozšířil původní sbírky na dvojnásobek, když v "divokých" poválečných letech zachraňoval starožitnosti odsunutých sudetských Němců a odvážel je do depozitářů před zloději a rabujícími tlupami.

"Tímto způsobem zachránil například spoustu cenných knih a od té doby má místní muzeum velkou knihovnu. Sbírku také obohatil o nábytek, drobné historické stroje, například kolovraty a další věci, které dříve neměly velkou cenu, ale dnes jsou velmi vzácné," uvedl ředitel děčínského muzea Rosenkranc.

Po Demelově smrti se vedoucí muzea stala jeho manželka a po ní dcera. Právě její syn Karel Hildebrandt z Rumburku v lednu spáchal jednu z nejrozsáhlejších krádeží starožitností v Česku. Během chvíle rozkradl a rozprodal celoživotní dílo svého dědy.

Navíc svou matku připravil o místo, protože ta jako vedoucí muzea měla jako jediná klíče od depozitáře a za sbírky zodpovídala. Policistům tvrdila, že klíče nikdy nedala z ruky. Jenže syn, jenž s ní pracoval a často ji i navštěvoval doma, je mohl snadno ukořistit a nechat si vyrobit duplikát.

"Nikdo ji neobviňuje z toho, že by v krádeži měla prsty, ale prostě sbírku neuchránila. Byla za ni zodpovědná a my jsme nemohli jinak, než ji propustit," uvedl Rosenkranc.

Hildebrandta policisté obvinili z rozsáhlé krádeže, za kterou mu hrozí až osm let vězení.

,

Video