„Dýchání řidičů nezastavím,“ říká šéf dopravní policie Leoš Tržil

„Dýchání řidičů nezastavím,“ říká šéf dopravní policie Leoš Tržil | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Dechová zkouška není šikana, říká šéf dopravní policie

  • 1328
Ze strany policie nejde o šikanu, za rok zemřelo kvůli podnapilým řidičům 123 lidí, říká šéf dopravní policie Leoš Tržil. Podle něj je dechová kontrola nejúčinnější cesta, jak přimět řidiče, aby s alkoholem za volant nesedali. I kdyby policie chtěla, nemůže tolerovat ani nízkou hladinu alkoholu v krvi, zákon to nedovoluje.

Test na alkohol je jediný způsob, jak odradit některé řidiče od pití před jízdou, říká šéf dopravní policie Leoš Tržil. Policie proto od plošných kontrol neustoupí.

Už dva týdny provádějí vaši lidé dechové zkoušky na alkohol při každé kontrole. Jaké to zatím přináší výsledky?
Na hodnocení je ještě moc brzo. Podle statistik došlo na začátku roku k poklesu dopravních nehod, ale to určitě souvisí i s poklesem dopravy kvůli sněhové kalamitě.

Podle některých právníků jsou testy neodůvodněné a radí lidem, aby si na postup policistů stěžovali. Řešíte už takové stížnosti?
Ne, nemám žádnou takovou informaci. Přišlo mi kvůli tomu několik kritických i velmi vulgárních mailů, ale napsali mi i lidé, kteří nás v tom podporují. Názory na dechové zkoušky se mohou lišit, podle nás a právníků, se kterými jsme vše konzultovali, má policista podle zákona o silničním provozu právo vyzvat osobu k dechové zkoušce a řidič je povinen se této zkoušce podrobit. A není nutné, aby měl policista nějaké podezření.

Mnozí řidiči přesto vnímají povinné dechové kontroly jako šikanu. Šéf ODS Mirek Topolánek to dokonce označil za "buzeraci". Neublíží to image dopravní policie?
Musíme si uvědomit, že je to především prevence. Nikdo tady nechce šikanovat řidiče. Alkohol prostě je závažný problém. A v této oblasti jsou co nejčastější kontroly zřejmě jedinou cestou, jak s tím něco udělat. Ať mi někdo řekne, že zná jiný způsob, jak vyřešit, aby nám za volant nesedali opilí řidiči, já to uvítám. Zatím jsem o jiném způsobu neslyšel. A jestli dýchání řidiče obtěžuje? Nevím – těch pár vteřin nebo minut... Postavte proti tomu fakt, že v roce 2009 zemřelo v Česku kvůli řidičům pod vlivem alkoholu 123 lidí.

Jak dlouho budete plošné dechové zkoušky provádět? Skončí někdy to opatření?
Nikdo neříká, že to je trvalé. Budeme vše průběžně vyhodnocovat a analyzovat a uvidíme. Dnes vám ale neřeknu, jestli to je na rok, na dva roky, nebo na pět měsíců. Byl bych ale opravdu rád, kdyby to lidé vnímali tak, že se tím snažíme zvýšit bezpečnost na našich silnicích.

Je pravda, že policie hledá způsob, jak by mohla tolerovat řidiče, kteří nadýchají méně než 0,24 promile?
Za stávajících podmínek policie nemůže tolerovat ani nepatrné množství alkoholu, které zjistí. Zákon žádnou toleranci nepřipouští. Kdyby policista toleroval 0,2 promile, porušil by zákon. My všechny takové případy řešíme a je pak na správním orgánu, jak to bude posuzovat.

Podle odborníků není při naměření tak malého množství průkazné, že dotyčný pil. Nebyla by proto určitá tolerance na místě?
Na rozdíl od kolegů v sousedních zemích provádíme dechovou zkoušku opakovaně, tak jak nám doporučuje Český metrologický institut. Pokud je druhá zkouška negativní, řidič se ničeho nedopustil a může jet dál. Je tak vyloučeno, že by mohl být postihován člověk, který nepil, a přesto nadýchal, protože třeba před jízdou snědl margotku. Bude jen dobře, když se o tom povede odborná diskuse, ale nemyslím si, že by se měl hned měnit zákon.

A jsou policejní testery při tak malých hodnotách přesné?
Jsou kalibrované a přesné. Máme k nim studii, která jasně říká, že výsledky dechových zkoušek jsou rovnocenné s rozborem krve. A tu studii udělal v roce 2006 Český metrologický institut.

Od loňského ledna nemusí lidé hlásit policii nehody se škodou nižší než 100 tisíc korun. Nemohou vám kvůli tomu proklouznout i viníci, kteří řídili opilí?
Je lepší odhalit podnapilého řidiče až při nehodě, nebo ho chytit už dříve? Ano, mohlo se stát, že nám unikl nějaký viník nehody, který řídil opilý, protože k té nehodě policie nevyjížděla. To se dalo čekat. Proto jsem už před rokem řekl, že to musíme nahradit zvýšením běžného dohledu na silnicích. To se stalo, a proto jsme loni při kontrolách odhalili výrazně více opilých řidičů než v roce 2008.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video