V Praze soudcům dechová zkouška jako důkaz nestačí, žádají krevní test. Ilustrační foto | foto: MF DNES

Dechová zkouška jako důkaz u jednoho soudce projde, u druhého ne

  • 59
Řidiči, které policie přistihne při jízdě pod vlivem alkoholu, mohou vyváznout bez trestu. Soudci nejsou jednotní, zda uznat jako důkaz dechovou zkoušku. I když ji jako důkaz od ledna připouští zákon, některým soudcům podle Lidových novin nestačí a vyžadují krevní test.

Policisté pro dechovou zkoušku používají zpravidla kalibrované měřiče značky Dräger, které tvoří 80 procent všech policejních měřičů. Jejich přesnost měla ušetřit peníze za krevní testy a policistům cesty do nemocnice, které je údajně zdržovaly v práci.

"My jako důkaz údaje z měřičů Dräger neuznáváme. Vyžadujeme stále krevní testy. U nás tak policisté od dechové zkoušky jako jediného důkazu upouštějí, protože vidí, že pak dochází i ke zprošťujícím rozsudkům," řekl deníku soudce Jiří Horký z Obvodního soudu pro Prahu 2, který řeší všechny dopravní přestupky na území hlavního města.

"Soudní praxe vychází z předpokladu založeného na lékařských výzkumech, že ani sebelépe disponovaný řidič není schopen bez nebezpečí pro život, zdraví či majetek jiných osob řídit motorové vozidlo, pokud hladina alkoholu v krvi dosáhne či přesáhne hranici jednoho promile," uvedla místopředsedkyně Obvodního soudu pro Prahu 2 Monika Křikavová.

Někteří ze soudců a státních zástupců stále nejsou přesvědčeni, že je přístroj Dräger dostatečně přesný. "Jako jediný důkaz by výsledek dechové zkoušky v případech, kdy řidič popírá požití alkoholu před jízdou, neobstál," míní Křikavová.

Opilý řidič však může skončit před soudem a s trestem i bez dechové nebo krevní zkoušky. Soud má totiž k dispozici i jiné důkazy, jako jsou svědectví dalších lidí, nebo hlášení lékaře na záchytce.

Názor soudů však není jednotný. Zatímco v Praze policisté s měřidlem Dräger neuspějí, v Českých Budějovicích jim jako důkazní materiál stačí.

"Bohužel netuším, v jakém rozsahu se začaly dechové zkoušky uznávat jako důkaz, protože jsme jako unie po tom nepátrali. Nedokáži nyní říci, jaká je praxe," řekl iDNES.cz předseda Soudcovské unie České republiky Tomáš Lichovník.

Policisté si na postup soudců stěžují. Vadí jim, že co soud, to jiný názor. Navíc je řada soudů podle nich na řidiče příliš mírná. Za alkohol jim ukládá nižší tresty, než by si představovala policie.

Za neochotou soudů uznávat dechové zkoušky jako důkaz je podle dobře informovaných policejních zdrojů lobbing ústavů soudního lékařství. "Za každý rozbor krve si účtují od 500 do 900 korun a od počátku roku kvůli změně zákona už přišly asi o dva nebo tři miliony, sdělil Lidovým novinám nejmenovaný policejní zdroj.

Šéf dopravní policie Leoš Tržil nyní dokončuje materiál pro Nejvyšší státní zastupitelství, v němž by měly být jasně vyjmenovány postupy, jak trestné činy v dopravě dokazovat. Do té doby svým podřízeným radí, aby šli k soudu s více důkazy, například vlastním svědectvím o tom, že byl řidič opravdu ovlivněn alkoholem.

,

Video