Země

Země | foto: Profimedia.cz

Debaty o klimatu vrcholí, chystá se nové Kjóto

  • 44
Ve španělské Valencii začala konference Mezinárodního panelu pro změny klimatu. Shrne vědecké poznatky obsažené v předchozích třech zprávách panelu a vytvoří základ pro prosincové jednání na Bali. Tam se začne tvořit nová globální strategie boje proti emisím skleníkových plynů.

"Shrnujeme zjištění, která považujeme za prokázaná, i ta, která tak jistá nejsou," řekl před zahájením zasedání IPCC jeden z autorů závěrečné zprávy Bert Metz.

Syntézu přednese v sobotu generální tajemník OSN Pan Ki-mun. Měla by odrážet vědecký konsensus ohledně rychlosti oteplování Země, následků pro lidský rod a návrhů, jak problémům předcházet.

Panelu, který funguje při OSN, se účastní politici a vědci ze 145 zemí. V minulosti vyprodukoval tři zprávy. V první přisoudil globální oteplování lidské činnosti, v druhé pojmenoval jeho rizika a ve třetí naznačil možnosti, jak proti němu bojovat.

Valencijská zpráva má shrnout předchozí dokumenty a nabídnout srozumitelný základ pro prosincovou konferenci OSN na Bali. Ta začne tvořit novou globální strategii boje proti emisím skleníkových plynů, která nahradí Kjótský protokol, jenž vyprší v roce 2012.

Mírně optimistická zpráva
Podle britského týdeníku The Economist nechává zpráva prostor pro optimismus. IPCC nabízí recepty, jak snížit emise bez nákladů, a ještě ušetřit. Tímto směrem se vydala Evropská komise, která chce do dvou let zakázat klasické žárovky. Svícení spotřebuje 17% světové produkce energie.

Bezuhlíkové a nízkouhlíkové technologie jsou zase o něco dražší, ale cena solární a větrné energie rapidně klesá a časem bude srovnatelná s konvenčními zdroji energie.

Velkou výzvou je podle The Economist uhlí, poněvadž "nejšpinavější" zdroj energie zažívá kvůli vyšším cenám plynu a politicky nejisté ropě revival. Omezovat uhlí je možné buďto zdaněním, nebo podporou čisté energie.

Evropská unie sice zavedla uhlíkovou daň v podobě obchodovatelných emisních povolenek, ale ta je v současnosti neefektivní a emise téměř nezpoplatňuje.

Podle IPCC je nutné, aby se cena za emisi tuny oxidu uhličitého pohybovala v letech 2020-2030 na úrovni mezi dvaceti a padesáti dolary. Jen tak je možné omezit koncentrace emisí a udržet růst teploty na úrovni kolem tří stupňů Celsia.

Klima a národní zájmy
Podle Metze se budou národní delegace přít o některých bodech zprávy. Debatu lze čekat kolem nedostatku údajů pro klíčové oblasti planety i kolem protichůdných studií týkajících se například množství uhlíku absorbovaného oceány.

Diskusi se nevyhnou zřejmě ani rozporné názory na otázku, do jaké míry mají plánovači v rozvojových zemích zahrnout klimatický faktor do svého rozhodování.

Pod vlivem silných
Mezinárodní panel má své kritiky. Světový fond na ochranu přírody (WWF) tvrdí, že vlády zamlčují důležité údaje vztahující se k tématu životního prostředí.

Existují také výhrady, že panel ustupuje silným zemím, jako jsou USA nebo Čína, anebo velkým producentům ropy, jako je Saúdská Arábie.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video