Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Debaty o homosexuálech k výuce nepatří, trvá na svém ředitel

  13:05aktualizováno  13:05
Ředitel gymnázia v Horních Počernicích trvá na tom, že některé debaty do školy nepatří. Reagoval proto na článek iDNES.cz o tom, že dětem zakazuje například besedy o homosexuálech. "Netvrdím, že mé názory jsou neomylné. Ale když nemám jistotu, vždy preferuji bezpečí a zájem dětí," napsal.
Je na rodičích, jak děti o homosexualitě poučí, říká ředitel Podešva

Je na rodičích, jak děti o homosexualitě poučí, říká ředitel Podešva | foto: Profimedia.cz

Stanovisko k článku iDNES.cz – "Ředitel zakázal gymnazistům debaty o homosexualitě"

Ve zmíněném článku jsem vylíčen jako člověk nedemokraticky diskriminující určité skupiny obyvatelstva. Je na pováženou, že na podporu těchto tvrzení autoři neváhají citovat texty, na kterých bych rád viděl svůj podpis. Navíc záměrně a emotivně celou skutečnost zkreslují.

Jak tedy situaci vidím já, člověk pověřený kompetencí a zodpovědností.

popisek Ředitel zakázal debaty
Hlasování čtenářů iDNES.cz

Ve škole jsou učitelé, kteří předávají žákům látku podle státem daných osnov a dnes i podle školních vzdělávacích programů. Ředitel zodpovídá za to, že jsou osnovy naplňovány kvalifikovanými lidmi, na což dohlíží Česká školní inspekce.

Tuto zákonem danou povinnost dodržujeme, ale máme možnost doplňovat učivo i z různých zdrojů včetně přednášek odborníků. Vedle zmíněných odborníků je škola často atakována skupinami, jednotlivci a sdruženími s nabídkou přednášek a projekcí na rozličná témata.

Za 13 let, co jsem ředitelem, jsem byl nucen mnoho takových nabídek odmítnout. K některým zamítnutím mě vedla povinnost ze zákona, někdy jsem se musel rozhodnout na základě svého přesvědčení. V minulosti jsme byli osloveni církvemi, firmami propagujícími zdravý životní styl a zboží všeho druhu zaměřené především na mládež, politiky, obhájci i kritiky jaderné energie, pamětníky, ochránci čehokoliv v přírodě, zastánci měst bez aut, informacemi o drogách, AIDS, alkoholismu, trestné činnosti mládeže, sexuálními minoritami, sportovními i vojenskými náboráři atd.

Bohužel, ne každý, kdo se domnívá, že má mladým co říci, musí nutně dostat slovo. Nikdo si dosud na diskriminaci nestěžoval, i když s mým rozhodnutím nesouhlasil.

Na osmiletém gymnáziu studují děti ve věku 12 – 19 let. Míra poučení o lidské sexualitě je upravena zmiňovanými školskými předpisy. Dětem se dostávají informace v pubertě a v průběhu vyšších ročníků mají přednášky odborníků o antikoncepci, nebezpečí AIDS apod. Vždy klademe přednášejícím na srdce, aby se vyhýbali drastickým líčením, které někdy provázejí informace o AIDS nebo pohlavních nemocech.

Možná mi dáte za pravdu, že děti a mladí lidé vnímají sexualitu jinak než my dospělí. Pro ně je to téma, ke kterému musíme přistupovat s taktem a maximálním citem. Přednášky o homosexuálech a lesbičkách překračují rámec zákonem dané povinnosti a je tedy na řediteli, aby posoudil, zda je povolí.

Osobně se domnívám, že vzhledem k věkové kategorii a delikátnosti tématu by řada rodičů mohla zásadně protestovat. Proto nechávám plně na jejich rozhodnutí, kolik informací chtějí k danému tématu svým dětem poskytnout ať už osobně, prostřednictvím literatury nebo internetu.

Rodina má svá práva, která jim stát ani škola nemohou odpírat. "Cílem gymnaziálního vzdělání je, vedle přípravy studentů na vysokoškolské studium, pěstovat v nich zároveň psychickou i fyzickou odolnost, rozvíjet intelektuální schopnosti a upevňovat pozitivní morální hodnoty získané v rodině" - (školní řád gymnázia).

K přednášce o čečenských uprchlících:
V současném světě asi není více zla než v minulosti, ale díky médiím o něm mnohem více víme. Každodenně můžeme sledovat hrůzy z různých koutů světa, což prohlubuje u mnohých nezdravý nihilismus a pesimismus. Jsem přesvědčen, že jsme povinni aspoň částečně chránit děti, které to vše vnímají citlivěji, neboť jim chybí otrlost dospělých.

Proto nepovažuji za nezbytné realizovat ve škole přednášky a besedy, které mohou být doprovázeny otřesnými svědectvími plnými bolesti, násilí a smrti. To jistě neznamená, že s postiženými lidmi hluboce necítím nebo že úctyhodná organizace Člověk v tísni nedělá záslužnou práci.

Jen beru ohledy na věk a zranitelnost dětské duše. "Gymnázium je založeno na tradičních kulturních a etických hodnotách, jakými jsou humanismus, solidarita, úcta k životu, přírodě, zdraví i vzdělání" - (školní řád gymnázia).

Nikdy jsem netvrdil, že moje názory, z kterých pro někoho vyplývají tzv. nedemokratická rozhodnutí, jsou neomylně správné. Ale když nemám jistotu, vždy preferuji bezpečí a zájem dětí a jejich rodin.

Děkuji všem, kdo mi v dopisech a mailech vyslovují podporu.

Bylo přijato následující opatření:
Pokud budou chtít ve škole působit aktivisté, skupiny i jednotlivci, jejichž právo vystoupit nám nepředepisuje zákon, vždy vyzvu rodiče studentů, aby se vyjádřily, zda s konáním akce souhlasí.

(Text dopisu neprošel žádnou redakční úpravou.)
Autor:


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Otázka pro prezidenta, projekt iDNES.cz
Zájemci o Hrad prozradili, jaké by chtěli pravomoci. Ohodnoťte odpovědi

Má hlava státu v Česku adekvátní množství pravomocí? Měly by jí přibýt? A o čem by prezident rozhodovat neměl? V šestém kole projektu Otázka pro prezidenta se...  celý článek

Nová kniha vychází z cyklu iDNES.cz 100 pohledů na Česko.
Portál iDNES.cz má první publikaci. Projekt 100 pohledů vychází knižně

Server iDNES.cz má první knihu. Vznikla z unikátního projektu 100 pohledů na Česko, který si během dvou let, kdy je publikován na stránkách iDNES.cz, našel...  celý článek

Řetězový most v Budapešti
100 POHLEDŮ: Skladiště pod elegantním mostem v Budapešti

Pro období let 1890 až 1914 se vžilo označení Belle Époque - „krásná doba“. Právě v tomto období vznikla většina fotografií, které jsme zařadili do seriálu 100...  celý článek

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.