Debaty o dějinách a iluzích jsou známkou zdravé společnosti

  8:03
Znalost dějin nás může ušetřit slepoty ohledně toho, kdo jsme a co můžeme vykonat. Debaty o dějinách jsou známkou zdravé společnosti. Už anglický spisovatel G. K. Chesterton kdysi napsal: "Nevýhodou lidí, kteří neznají minulost, je, že neznají přítomnost."

Životy těch druhých. Film o činnosti Stasi ve východním Německu. Od oněch temných dob se Německo vyvinulo ve zdravou a energickou demokracii, píše Chris Patten. | foto: Kavárna

Nedávno jsem se zúčastnil veřejné debaty s bývalým australským premiérem Paulem Keatingem. Je to zajímavý člověk, ryzí intelektuál hnaný svými vnitřními démony jednak k tomu, aby zadupal do země ty, kdo nedostatečně uznávají jeho transformační úlohu v australské politice, jednak aby odhaloval, co považuje za bláboly a mýty. To jej pravidelně přivádí do polemik, což ale může posloužit k ponaučení.

Nedávno například pranýřoval názor, že jeho národ určitým způsobem zformovaly a očistily australské oběti během tažení na Gallipoli v roce 1916, za první světové války. Podle něj Australané dospěli později - konkrétně na pralesní stezce Kokoda, často označované za australské Thermopyly, kde skupina mladých vojáků vzdorovala postupu divizí japonské armády, které podle všeho hodlaly dobýt Port Moresby na Papui-Nové Guineji a ohrozit australský kontinent. Keating vyjádřil přesvědčení, že boje na Kokodě představovaly skutečné porodní bolesti nezávislé Austrálie, už ne jakéhosi koloniálního přívěsku Británie, vybudovaného proto, aby sloužil imperiálním zájmům na Dálném východě.

Zpochybňovat postoje Australanů k jejich vlastní historii bych si nedovolil. Na to mám jejich zemi příliš rád. Keatingovy výroky však vznášejí obecnou dějinnou otázku, která jde až k jádru pocitu sounáležitosti, jenž stmeluje každou společnost.

Co postrádala Británie

Většina zemí si alespoň část svých dějin vymýšlí anebo prostě zakrývají ty úseky, které nevyhovují jejich hrdinské představě o sobě samých. Moje vlast například přišla s tím, co znamená být Britem, aby v osmnáctém století smířila Skotsko s myšlenkou vlády z Anglie a aby celé Spojené království přesvědčila, že se nemá vzpírat vládě německých králů.

místo ve světě

Smysl Británie pro její místo ve světě po celý můj dospělý život určovalo velkou měrou vůdcovství Winstona Churchilla během druhé světové války a jeho poválečné názory na naši úlohu ve světě.

Smysl Británie pro její místo ve světě po celý můj dospělý život určovalo velkou měrou vůdcovství Winstona Churchilla během druhé světové války a jeho poválečné názory na naši úlohu ve světě. On i další političtí lídři byli nadšení sjednocenou Evropou. Určena však byla jiným. Británie její součástí být neměla. Historie nám prý předepsala jinou úlohu - suverénní, nezávislou, odloučenou od kontinentální změti, a ne-li roli rovnocenného partnera Ameriky, pak tedy alespoň staršího, věrného pobočníka.

Trocha prozíravé upřímnosti ohledně skutečné váhy Británie v poválečném světě mohla nám Britům dát možnost sehrát podstatnější úlohu v evropských záležitostech a formovat vznikající Evropskou unii v užším souladu s našimi národními zájmy.

Dva bolestně upřímné filmy

Když si tedy špatně vykládáte dějiny, mohou vychýlit vaše strategická rozhodnutí. Co je však ještě horší, slepota k tomu, co se v minulosti skutečně stalo, může pokřivit vývoj společnosti. Nejzdravější společnosti dříve či později pohlédnou do tváře tomu, čím si poslední dobou prošly, v dobrém i ve zlém, a díky tomu se co do slušnosti a sebevědomí vyvíjejí.

Obdivuhodně se to daří Německu. V posledních několika letech jsem viděl dva bolestně upřímné německé filmy - Pád Třetí říše o posledních Hitlerových dnech a Životy těch druhých o činnosti tajné policie Stasi v bývalém východním Německu. Od oněch temných dob se Německo vyvinulo ve zdravou a energickou demokracii.

těžkosti historie

Německo se vyvinulo ve zdravou a energickou demokracii. Pro jiné státy je stále těžké se s vlastní historií vypořádat. Rusko zakopává o Stalina a jeho odkaz zla. Čína zavírá oči před přehodnocením Maa i před poctivým vylíčením událostí na náměstí Tchien-an-men v roce 1989...

Pro jiné je stále těžké se s vlastní historií vypořádat. Rusko zakopává o Stalina a jeho odkaz zla. Čína zavírá oči před přehodnocením Maa i před poctivým vylíčením událostí na náměstí Tchien-an-men v roce 1989. Někteří Japonci stále chtějí o svých předválečných a válečných dějinách sepisovat pohádky anebo jim věřit, což nesmírně zkomplikovalo japonské úsilí dosáhnout sebevědomého a trvalého usmíření s Čínou.

Naproti tomu si vezměme způsob, jímž Francie a Německo zakopaly válečnou sekyru a naučily se žít v míru a důvěře. Právě tento mimořádný, historický postup umožnil rekonstrukci a úspěšný rozvoj Evropy v uplynulém půlstoletí.

Tři ponaučení

Z tohoto přemítání někdejšího vysokoškolského studenta dějin můžeme vyvodit přinejmenším tři ponaučení.

co prozradí historie

Abychom se dokázali vypořádat s problémy, které nás sužují - od terorismu po šíření jaderných zbraní - je vhodné vědět, jak a odkud se objevily.

Zaprvé, historie nám přináší poučení o dnešku stejně jako o včerejšku. Anglický spisovatel G. K. Chesterton kdysi napsal: "Nevýhodou lidí, kteří neznají minulost, je, že neznají přítomnost."

Zadruhé, abychom se dokázali vypořádat s problémy, které nás sužují - od terorismu po šíření jaderných zbraní - je vhodné vědět, jak a odkud se objevily. Proč dnes čelíme celosvětovým ekonomickým krupobitím? Jak vychází srovnání dnešních problémů s finančním krachem roku 1929 a depresí, která přišla po něm? Co nám historie prozrazuje o důsledcích protekcionistických reakcí na tyto události?

Konečně za třetí, přestože národní státy zůstávají základním stavebním kamenem mezinárodního dění a věrnost vůči vlastnímu národnímu státu - vlastenectví - je dobrá věc, hrubý nacionalismus může být nesmírně pustošivý. "Moje vlast, pravda nepravda" je pramenem mnoha běd.

Pečlivé historické bádání nás může ušetřit slepoty ohledně toho, kdo jsme a co můžeme vykonat. Debaty o dějinách jsou známkou zdravé společnosti. Takže třikrát hurá Keatingovi, pravda nepravda.

© Project Syndicate, 2008 

Autor: , Kavárna

Kvestor ČZU: Nejlepší disciplínu měli při nácviku na útok zahraniční studenti

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Biskupové se distancovali od Zemanovy akce v Arcibiskupském paláci

24. dubna 2024  19:05,  aktualizováno  21:31

Pražský arcibiskup Jan Graubner se distancoval od akce, při které byla minulý týden v...

Pokleknete a budete prosit. Generál slíbil zničit NATO do roku 2030

24. dubna 2024  21:21

Velitel čečenských sil bojujících na Ukrajině a věrný obdivovatel ruského prezidenta Vladimira...

Maďarský zákon o svrchovanosti dráždí europoslance, mají „vážné obavy“

24. dubna 2024,  aktualizováno  20:25

Nový maďarský zákon o svrchovanosti, který má bránit zásahům zvenčí do národní politiky, v rezoluci...

Ukrajina tajně použila střely dlouhého doletu, nová pomoc vítězství nezaručí

24. dubna 2024  20:19

Ukrajinská armáda už začala používat balistické rakety dlouhého doletu. Tajně jí je poskytly...

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...