Prezidentská debata za účasti Přemysla Sobotky, Jiřího Dienstbiera, Vladimíra

Prezidentská debata za účasti Přemysla Sobotky, Jiřího Dienstbiera, Vladimíra Dlouhého a Jany Bobošíkové. | foto: Josef Kopecký, iDNES.cz

Prezidentští kandidáti museli do baru, na univerzitě je nechtěli

  • 102
Zklamání nad tím, že historie se na školách učí většinou jen do roku 1945, vyjádřil v nedělní debatě prezidentských kandidátů Přemysl Sobotka z ODS. Pikantní je, že debata se měla konat na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, ale na poslední chvíli to rektor zatrhl, a tak se náhradní místo našlo v jednom z barů v centru Prahy.

"V baru jsem ještě žádnou kampaň nevedl," komentoval to s humorem ekonom Vladimír Dlouhý. V samotné debatě zmínil jednu věc, která by podle něj neměla ve školní výchově chybět. "Měla by se učit orientace ve financích a v politice," řekl prezidentský kandidát.

Přemysl Sobotka zmínil, že ho trápí, jakým způsobem se v českých školách učí historie. "Já jsem se dozvěděl, že se to učí jen do roku 1945 a že trochu chybí výklad historických dat 1948, 1968 a 1989," posteskl si Sobotka před studenty z Národního parlamentu dětí a mládeže, kteří akci pořádali.

Do výuky podle něj patří i takové věci jako úcta ke stáří, to že se při hymně sundavá čepice a že se stojí v pozoru. Sobotka je zklamaný z toho, že si vícekrát všiml, že to někteří lidé nedodržují.

Sociální demokrat Jiří Dienstbier v této souvislosti zavzpomínal na humorný moment z listopadu 1989, kdy policisté na demonstraci zmlátili studenty, což urychlilo pád komunistického režimu. "Vždy, když se začala zpívat hymna, policisté se postavili do pozoru a lidé si tak mohli aspoň trochu oddychnout," řekl studentům Dienstbier. Rebelie proti bývalému režimu se účastnil jako jeden ze studentských vůdců.

Šéfka Suverenity Jana Bobošíková, v debatě prezidentských kandidátů zdůraznila, jaký vidí rozdíl mezi školou a rodinou. "Rodina vychovává, škola učí. Jsou to děje příbuzné, ale různé. Nechci, aby mým dětem škola vštěpovala jakoukoli ideologii," řekla Bobošíková.

Hlasování přítomných studentů o největšího sympaťáka mezi prezidentskými kandidáty dopadlo nerozhodně. Stejný počet hlasů dostali Přemysl Sobotka z ODS a Jiří Dienstbier z ČSSD.

Rektor se ohradil: O debatě jsem vůbec nevěděl

Rektor Univerzity Karlovy prof. Václav Hampl se v pondělí ohradil proti tomu, že by jakkoli zasáhl proti konání debaty prezidentských kandidátů. "Rektor Univerzity Karlovy nejenže konání akce nezatrhl, ale o tom, že se takováto debata údajně má na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy konat, nebyl vůbec informován. To, že debata prezidentských kandidátů měla na Filozofické fakultě proběhnout dnes dementoval i děkan fakulty," uvedl mluvčí univerzity Václav Hájek.

Konání debaty v aule Filozofické fakulty Univerzity Karlova avizoval médiím prezidentský kandidát ODS Přemysl Sobotka a na svých stránkách o něm informoval i Národní parlament dětí a mládeže. To, že se nakonec debata bude konat jinde, v baru Fusion v Panské ulici, protože si konání akce na univerzitě nepřeje její vedení, iDNES.cz sdělil Sobotkův blízký spolupracovník. To, že akce byla přeložena na jiné místo kvůli nesouhlasu univerzity, iDNES.cz sdělili i organizátoři debaty bezprostředně před jejím konáním. 


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video