Někdejší britský ministr financí Alistair Darling (vlevo) se v televizní debatě střetl se skotským prvním ministrem Alexem Salmondem. (25. srpna 2014) | foto: Reuters

Bojovník za samostatné Skotsko ovládl televizní debatu, vyhráno ale nemá

  • 122
Poslední televizní debatu před hlasováním, v němž se rozhodne o nezávislosti Skotska, vyhrál stoupenec odtržení Alex Salmond. Přes 70 procent oslovených diváků si myslí, že skotský první ministr Salmond svého oponenta s přehledem porazil. Výsledek referenda bude patrně velmi těsný.

„Přišel čas, náš čas. Tohle je naše chvíle. Pojďme ji využít,“ přesvědčoval v úvodním slově Salmond obyvatele Skotska. Podle britské BBC na něm bylo od počátku znát, že je na debatu lépe připraven. Na jeho protivníkovi, který první televizní debatu podle diváků vyhrál, byla znát nervozita a podrážděnost.

Podpora Británie slábne

Proti odtržení Skotska otevřeně protestuje řada vlivných Britů, například autorka knih o Harrym Potterovi Joanne K. Rowlingová nebo herečka Judi Denchová.

Stoupenci jednotné Británie měli v průzkumech veřejného mínění donedávna značný náskok, v poslední době však myšlenka nezávislého státu nabývá mezi Skoty na síle.

Průměr výsledků posledních šesti anket podle agentury Reuters ukazuje, že pro setrvání Skotska v rámci Velké Británie je nyní asi 57 procent z pěti milionů skotských voličů.

Agentura ICM po pondělní debatě zjistila, že nezávislost Skotska podporuje 45 procent Skotů. Jednotu Britských ostrovů si podle výzkumníků přeje zachovat 47 procent lidí. 

Někdejší britský ministr financí Alistair Darling pak svého soupeře požádal, aby dal jasné odpovědi na otázky týkající se případné skotské měny a příjmů z těžby ropy.

„To jsou otázky, které si musíme klást, jinak musíme našim dětem a budoucím generacím říci: ‚Ne, děkujeme’,“ podotkl bývalý šéf britské státní pokladny.

Debata skončila podle deníku The Guardian poměrně jasným vítězstvím Alexe Salmonda. Bleskový průzkum, který napříč Skotskem provedla agentura ICM, ukázal, že předního stoupence skotské nezávislosti považuje za vítěze debaty 71 procent z celkových 505 oslovených diváků.

Hlasovací místnosti se ve Skotsku otevřou 18. září. Na otázku „Mělo by být Skotsko samostatnou zemí?“ bude odpovídat asi 4,2 milionu voličů. Britští novináři upozorňují, že výsledek pondělní debaty může ovlivnit zejména 750 tisíc Skotů, kteří budou rozhodovat prostřednictvím pošty. Své hlasovací lístky totiž musí poslat nejpozději do středy, pondělní televizní debata tedy přišla na poslední chvíli.

Nenecháme vás platit librou, hrozí Londýn

Účastníci pondělní debaty řešili třeba otázku příjmů z těžby ropy a zemního plynu v Severním moři. Nedokázali se však shodnout, jak rozsáhlé zásoby nerostného bohatství u skotských břehů vlastně jsou. Darling míní, že samostatné Skotsko by bylo ještě víc závislé na příjmech z ropy. Ty ovšem nejsou příliš stabilní.

„Jsme bohatá země, vynalézavý národ. Můžeme vytvořit prosperující zemi a spravedlivější společnost,“ hájil Salmond myšlenku samostatného Skotska.

Labourista Darling se s oponentem střetl i v otázce budoucí skotské měny. Právě na tomto tématu Salmond v minulé debatě pohořel. Voličům totiž nedokázal objasnit, čím budou Skotové platit, když jim Británie neumožní nadále používat libru (více o hrozbě z Londýna čtěte zde).

Šéf skotské vlády prohlásil, že jeho země může s Británií zůstat v měnové unii a žádné povolení k tomu nepotřebuje. „Nikdo nám nemůže zabránit v používání libry,“ poznamenal Salmond. Někdejší ministr financí mu vytkl, že nemá „plán B“ pro případ, že vláda v Londýně měnovou unii odmítne. Skotský první ministr však odvětil, že nemá jen jeden „plán B“, ale hned tři.

Salmond také mimo jiné tvrdil, že samostatné Skotsko by si dokázalo snadněji udržet kvalitu svého zdravotnictví. Londýnskou vládu obvinil, že svými reformami uvrhla do chudoby na 100 tisíc skotských dětí a srovnatelné množství tělesně či psychicky postižených Skotů.

Na přetřes přišla například i budoucí obranná politika, která by podle Salmonda byla založena na konvenčních obranných prostředcích. Vybudování skotských ozbrojených sil by podle něj trvalo deset let.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video