Debata o Romech jiskřila, shodu nepřinesla

Spolek debatujících o tom, zda společnost diskriminuje Romy, či naopak, byl pestrý. Stejně pestré byly i odpovědi. Veřejná diskuse MF DNES a iDNES.cz na půdě Ostravské univerzity v Ostravě trvala přes tři hodiny a nikdo si nebral servítky.

Zatímco někdejší starostka Liana Janáčková mluvila především o diskriminaci ze strany Romů, a částečně za pravdu jí dával i exstarosta Vsetína Jiří Čunek, romský podnikatel Milan Horvát či aktivista Kumara Vishwanathana mluvili spíš o diskriminaci společnosti. A poslední diskutující - ombudsman Otakar Motejl - od počátku odmítal jakékoliv dělení na diskriminaci jedné či druhé skupiny lidí.

"Děsím se, pokud budeme přiživovat rasový problém. Česká společnost je totiž jakoby rozmazlená a zkažená bolševickou snahou všechno ututlat i utlumit," vysvětloval. Dodal ale, že akademické prostředí debaty by mohlo řešení romské problematiky napomoci.

Byl to odsun Romů, tvrdil Ind
O hlavní neklid se staral zakladatel projektu Vzájemné soužití Vishwanathana. Ostře kritizoval vicepremiéra Čunka i senátorku Janáčkovou za to, jak se chovají k Romům.

"Ve Vsetíně došlo k deportaci a odsunu Romů, kteří byli vystěhováni mimo město," stěžoval si a dodával, že soužití Romů a Neromů ve Vsetíně není vůbec dobré.

"Ale my jsme ten problém řešit museli, nám ten dům, kde bydleli Romové, padal na hlavu!" reagoval Čunek. Přitom prohlašoval, že kolem šedesáti lidí se snažil ubytovat po městě. "Ale ve městě jsme další byty neměli. Proto jsme kolem čtyřiceti lidí museli přestěhovat mimo město," říkal, i když přiznával, že mnoho věcí, které v tomto udělali, nebylo ideálních.

Čunek ale především tvrdil, že si prý někteří Romové - ale nejen oni - nemůžou vážit sami sebe. "Protože jim společnost dává almužnu v podobě sociálních dávek, za kterou od nich nic nechce," prohlásil. "Je to stejné, jako když budeme dětem dávat všechno, o co si řeknou, a vůbec nic za to nebudeme chtít."

Snažila jsem se, ale krachlo to
Nejvíc porozumění našel u dřívější starostky ostravského obvodu Mariánské Hory a Hulváky Janáčkové, která si postěžovala, že za dvanáct let starostování nenašla mezi Romy ve svém obvodu nikoho, s kým by šlo dlouhodobě jednat.

"Snažila jsem se někoho najít, ale vždycky to krachlo." Zavzpomínala například na romské podnikatele, kteří se podle ní chovali k romským zaměstnancům hrozně. "Ti, kteří nepřijdou s Romy do kontaktu, to nemůžou pochopit," postěžovala si.

Dočkala se okamžitě výtky od Otakara Motejla. "Je paní senátorko ale takové chování, například podnikatelů, typické jen pro Romy?" ptal se.

Nadějí jsou romské děti. Ale ty nejmenší
Debaty se zúčastnili kromě čtenářů iDNES.cz také návštěvníci v aule univerzity. Když konečně dostali možnost říci svůj názor a položit otázku, bylo od začátku jasné, že fandí především dvojici Čunek-Janáčková.

"Já respektuji vaše pocity, ale je to vzájemné i z druhé strany. Romové mají podobný seznam stížností a stejný pocit neférovosti," upozorňoval Kumara Vishwanathana.

Nejvíc naděje bylo v debatě cítit ve chvílích, kdy někteří pozvaní hosté i lidé z publika mluvili o romských dětech a práci s nimi. "Je nesmírně potřebné pracovat s romskými dětmi. Malými romskými dětmi. A je třeba tlačit na rodiče, aby opravdu měli povinnost vzdělávat svoje děti, " říkal jeden z debatujících a poukazoval na to, že například v Ostravě se o něco takového už dlouho řada dobrovolníků snaží. "Ale je to problém na generace, který se možná začne lepšit, až tyto děti vyrostou," dodával. 

I když bylo evidentní, že účastníci ostravské debaty by v mnohém společnou řeč nenašli asi nikdy, jejich loučení bylo nakonec smířlivé. Podnikatel Horvát tvrdil, že ten, kdo pobírá sociální dávky, by měl alespoň částečně pracovat, senátorka Janáčková s ním tentokrát zcela souhlasila a vicepremiér Čunek se posledního slova vzdal s odkazem na to, že vše podstatné zaznělo.

Spokojený tak nakonec byl i ochránce Motejl - přestože na začátku přiznal, že zvažoval, zda vůbec přijít. "Mám z této seance docela dobrý pocit," prohlásil.

Lidé posílali názory mailem
Do diskuse se během přímého přenosu vehementně zapojili i čtenáři iDNES.cz. "Víte, vede se tu diskuse o Romech jako skupině (nikoliv etnické) a už to samotné smrdí. Bavíme-li se o společensky nežádoucích jevech ve spojení se skupinou obyvatel, ke které jednotlivec patří už prostě z toho důvodu, že je snědý, má černé vlasy a oči, je taková diskuse zavádějící. A nejde tu o žádnou politickou korektnost. Jsem Rom, a nechápu, proč mám mít pocit, že se mě tato diskuse týká," napsal v diskusi například Stefan.

"Dokud Romové nepochopí, že bez vzdělání nedostanou sebemenší šanci získat zaměstnání a respekt většiny, pak si můžeme dát všichni nohu za krk a stejně se nic nezmění. Chtít musejí obě strany. Dokud pouze jedna strana druhou jen korumpuje dávkami a ta druhá bez skrupulí bere, aniž projevuje sebemenší vůli ke změně a dokud je systém nastaven tak, že se jim nevyplatí pracovat, jsou všechny konference chytrých (?) hlav nanic," píše čtenář, který se podepsal R.

"Podle mého názoru je nejvyšší čas přestat občany České republiky dělit na Romy a ty ostatní a trvat na tom, aby práva a povinnosti měli všichni bez rozdílu stejné. Také je na čase změnit sociální systém, z něhož čerpají balíky peněz určité skupiny obyvatelstva (bez ohledu na barvu pleti), aniž by hnuly prstem. Sociální dávky samozřejmě ano, ale něco za něco," píše Helena Loučková. Celou diskusi najdete ZDE.

Omlouváme se všem slušným čtenářům za to, že jsme zrušili diskusi pod článkem. Někteří jiní ji bohužel zneužívali k opakovaným rasistickým a vulgárním výpadům, které už nešlo mazat jednotlivě.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue