Obhajující americký viceprezident Biden zcela zastínil svého republikánského soka Ryana. (11. října 2012) | foto: AP

Energický Biden měl v debatě kandidátů na viceprezidenta USA navrch

  • 74
Televizní debatu kandidátů na viceprezidenta Spojených států ve čtvrtek ovládl energickým a často i agresivním výkonem nynější viceprezident země Joe Biden. Na výroky svého republikánského soupeře a kongresmana za stát Wisconsin Paula Ryana nezřídka reagoval shovívavými či nevěřícnými úsměvy, což by mu však u voličů mohlo uškodit. Biden tak udělal úplně obrácený dojem než obhajující prezident Obama před týdnem.

Mezi hlavní témata diskuse patřily daně, zdravotní péče, zejména ale zahraniční politika včetně krize kolem íránského jaderného programu, situace v Libyi a Sýrii či válka v Afghánistánu.

Dynamický Biden působil během debaty jako opak prezidenta Baracka Obamy, který během diskuse se svým republikánským vyzyvatelem minulý týden vypadal nepřítomně až ospale. Na viceprezidentově tváři se naopak střídala široká paleta výrazů od širokého úsměvu po naštvání. Převažovaly však mezi nimi různé druhy úsměvů a úšklebků, které představovaly Bidenovu základní odpověď na Ryanova slova.

"Nezlobte se, ale jste úplně mimo," řekl Biden v jednu chvíli. Použil přitom ne zcela obvyklé slovo "malarkey" označující zavádějící či pošetilou řeč, které se okamžitě zařadilo mezi frekventované výrazy na sociální síti Twitter.

Hádali se i o Írán a Libyi

Volba prezidenta USA

Biden také často svému soupeři skákal do řeči, což bylo z druhé strany opětováno, a některé části diskuse tak byly značně nepřehledné.

Viceprezidentovi se však vůči Ryanovi zahnanému místy do defenzivy dařilo i argumentačně. Když republikán kritizoval stimuly na podporu ekonomiky přijaté na začátku Obamovy vlády, namítl, že mu Ryan sám poslal hned dva dopisy požadující peníze do svého volebního okrsku.

Velkou část debaty vyplnily přestřelky o zahraniční politice. Republikán Ryan současné administrativě vyčetl mlžení kolem nedávného incidentu v Libyi, při kterém zemřel velvyslanec Chris Stevens a další tři Američané, i údajně slabý postup vůči Íránu. Biden namítl, že nynější sankce vůči Teheránu jsou účinné a tamní režim je ve stále větší mezinárodní izolaci.

"Válka by měla být až poslední možností," řekl a dodal, že íránský režim je od získání jaderné zbraně ještě hodně daleko. Ryan mu však oponoval, že jaderný Írán by byl ještě horší než další válka.

Bohatí už došli ...

Bidenovi se na rozdíl od Obamy v diskusi z minulého týdne dařilo vnášet do debaty slabá místa republikánské kandidátky, jako jsou Romneyho výroky označující 47 procent Američanů za lenochy závislé na vládě. Varoval také před tím, že republikáni chtějí omezit přístupnost zdravotní péče a snížit daně bohatým na úkor střední třídy. Zdůraznil přitom, že Obama chce daně střední třídě snížit a bohatým o něco zvýšit.

Až moc horký?

Podle prvních ohlasů některých televizních komentátorů mohli mít diváci pocit, že to Biden přehnal, že byl "příliš horký" a že Ryana šikanoval. Jejich názory podpořil i první bleskový průzkum, který přinesla stanice CNN. Republikán Ryan podle něj nad Bidenem vyhrál v očích 48 procent respondentů, zatímco Biden u 44 procent. Statistická chyba u šetření činí pět procent, výsledek tak podle stanice může být v zásadě vyrovnaný.

Ryan však namítl, že na utrácení demokratů "není dost bohatých lidí". Uvedl také, že současný šéf Bílého domu měl na zlepšení stavu země čtyři roky. Američané by podle něj měli nyní pro změnu dát důvěru Romneymu, který má zkušenosti z podnikání. "Nebylo by hezké mít v Bílém domě někoho, kdo vytváří pracovní místa?" řekl.

Viceprezidentské debaty obvykle ve Spojených státech nemají příliš velký dopad na vlastní výsledek voleb. Letošní ale provázela velká pozornost kvůli překvapivě slabému výkonu nynějšího prezidenta v diskusi s Romneym.

Úkoly splnili vlastně oba

Biden měl za úkol znovu oživit demokratický tábor, Ryan zase nepokazit dynamiku, kterou před týdnem nabral Romney. Podle prvních ohlasů oba v zásadě uspěli. Pro kandidáty na viceprezidenta to byla první a jediná předvolební debata.

Obama a Romney se utkají ještě dvakrát. Další prezidentská debata se uskuteční 16. října v Hempsteadu ve státě New York a poslední 22. října ve floridském městě Boca Raton. Prezidentské volby se v USA konají 6. listopadu.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video