Ukrajinští vojáci u města Artěmivsk (30. ledna 2015)

Ukrajinští vojáci u města Artěmivsk (30. ledna 2015) | foto: AP

Separatisté dobyli část strategického uzlu Debalceve, připouští Kyjev

  • 2433
Ukrajinská armáda hlásí těžké ztráty v bojích s proruskými separatisty. Ministr obrany připustil, že strategicky důležité město Debalceve „částečně“ ovládli povstalci. V Minsku začala jednání mezi představiteli Kyjeva, Ruska, povstalců a OBSE, po několika hodinách však bez výsledku skončila.

„Padlo 15 vojáků. Ztráty jsou z celé frontové linie, od Luhanské oblasti až po Mariupol,“ shrnul ztráty za posledních 24 hodin ukrajinský ministr obrany Stepan Poltorak. Jde o jedny z nejtěžších denních ztrát ukrajinské armády za devět měsíců od vypuknutí konfliktu, který si už vyžádal přes 5 100 životů.

Boje o strategicky významné město Debalceve, ležící mezi hlavními povstaleckými baštami Doněckem a Luhanskem, podle ministra dosud pokračují. Nicméně připustil, že „teroristická uskupení je (Debalceve) mají zčásti pod kontrolou“. Ukrajinské úřady označují povstalce za teroristy.

Armádní mluvčí Andrij Lysenko následně upřesnil, že kromě 15 padlých dalších 30 vojáků bylo zraněno. Rebelům se podle jednoho z povstaleckých velitelů Eduarda Basurina prý podařilo v Debalcevu obklíčit ukrajinské jednotky o síle asi 8 000 mužů. Ve městě v sobotu zahynulo 12 civilistů, podle náčelníka místní policie vinou palby povstalců.

Některá ukrajinská média už přirovnávají situaci k srpnové porážce obklíčených ukrajinských sil u Ilovajska. Lysenko varoval, že hrozí i povstalecký útok na další významné město, přístav Mariupol na březích Azovského moře, který leží na pozemní cestě z Ruska na anektovaný Krym.

V Minsku začala nová jednání

V Minsku v sobotu odpoledne začalo jednání takzvané kontaktní skupiny, v níž jsou zástupci Ukrajiny, Ruska, OBSE i povstalců. Po více než čtyřech hodinách však skončilo bez výsledku. Zástupce Kyjeva, bývalý ukrajinský prezident Leonid Kučma, proruské separatisty obvinil z toho, že odmítají diskutovat o plánech na příměří.

Podle Kučmy, kterého citovala agentura Interfax, si dva přítomní zástupci povstalců kladli ultimáta a odmítli „diskutovat o opatřeních vedoucích k rychlému uzavření příměří a stažení těžkých zbraní“. Zástupce Kyjeva rovněž zkritizoval dva hlavní vůdce separatistů, kteří podepsali loni v září dohody v Minsku, že se na schůzku „kontaktní skupiny“ nedostavili.

O narůstajícím násilí na východě Ukrajiny spolu dnes telefonicky hovořili německá kancléřka Angela Merkelová, francouzský prezident François Hollande a ruský prezident Vladimir Putin. Oznámil to ve svém prohlášení Kreml. Během konverzace prý zazněla naděje, že hlavním tématem probíhajících jednání v Minsku bude příměří.

Dvanáctý konvoj z Ruska

Na rusko-ukrajinské hranice přijel další konvoj. Oznámila to ruská média. Více než 1 70 nákladních vozů veze podle ruského ministerstva pro mimořádné situace přes 1 500 tun nákladu, včetně potravin a léků, které mají dopravit do Doněcka a Luhanska.

Krize na Ukrajině

Kyjev ruské počínání kritizuje, protože marně požaduje, aby zásilky do Donbasu kontroloval. Podezírá totiž Moskvu, že pod pláštíkem humanitární pomoci se mohou skrývat i dodávky pro povstalecké jednotky. Celní odbavení se podle ruských agentur odehrává za přítomnosti ukrajinských celníků a pohraničníků.

OSN před týdnem požádala Rusko, aby předložilo kompletní seznam humanitární pomoci, kterou od loňského srpna dodalo na východní Ukrajinu. Moskva do té doby vypravila do oblastí pod kontrolou proruských separatistů jedenáct konvojů.

Moskva dosud žádný přesný výčet nezveřejnila, prohlašuje ale, že na Donbas doručila 14 800 tun humanitárního nákladu. Předchozí konvoj z Ruska dorazil počátkem ledna a jeho součástí byly podle Kremlu vedle potravin i vánoční dárky pro děti.

Neoznačené transportéry, houfnice a tanky

Organizace pro bezpečnost a spolupráci v pátek oznámila, že její pozorovatelé zaznamenali na východě Ukrajiny pohyb neoznačených vojenských kolon.  Patnáct kilometrů východně od Doněcku kontroloři zaznamenali konvoj sedmi obrněných transportérů bez identifikačních znaků, které směřovaly na západ směrem k frontě. Ještě hlouběji v povstaleckém území byla spatřena houfnice ráže 122 milimetrů, kterou obsluha naložila na tahač a odvezla na západ směrem k Doněcku.

Stejným směrem podle pozorovatelů OBSE mířily tři autobusy plné mužů v uniformách bez výložek, vyzbrojených samopaly. Ve zprávě OBSE se uvádí, že kontroloři neměli možnost provést kontrolu konvoje.

U obce Ternove, která leží v povstaleckém území mezi městy Šachtarsk a Torez, mise zaznamenala kolonu jedenácti tanků a velkorážné dělo. Nedaleko se pohybovaly dva neoznačené obrněné transportéry. Jejich osádka podle OBSE dohlížela na bezpečí dělníků, kteří opravovali poškozené dálkové vedení elektřiny vedoucí z Ruska. Nákladní vůz opravářů měl ruskou poznávací značku.

Ukrajinské ministerstvo obrany často upozorňuje na přesuny zbraní v povstalecké zóně, ne vždy ale informace potvrzuje OBSE. Rusko vytrvale odmítá, že by vzbouřence v Donbasu jakkoli vyzbrojovalo.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue