Zásoby DDT můžeme najít i v roce 2014. Na snímku skládka nebezpečného odpadu v...

Zásoby DDT můžeme najít i v roce 2014. Na snímku skládka nebezpečného odpadu v Bělorusku. V mnoha barelech se nachází i DDT. | foto: Profimedia.cz

Pesticid DDT zvyšuje riziko Alzheimera, varují vědci. Užíval se i u nás

  • 10
V minulosti hojně využívaný pesticid DDT zřejmě zvyšuje riziko výskytu Alzheimerovy nemoci. S novým odhalením přišli ve své studii američtí vědci. DDT bylo běžně k dostání i v bývalém Československu jako přípravek na hubení vší.

Profesor Allan Levey z Výzkumného centra Alzheimerovy nemoci v americkém Emory pro server BBC uvedl, že se jedná jednu z prvních studií, která rozpoznala silná environmentální rizika a jejich vliv na Alzheimerovu nemoc. Rozsah těchto vlivů je podle něj mnohem větší, než se doposud vědělo. "Lze to porovnat s vlivem známých genetických predispozicí k Alzheimeru," dodal Levey.

Podle výzkumníků DDT zvyšuje pravděpodobnost, že bude u pacienta diagnostikována Alzheimerova nemoc. Svou teorii zakládají na tom, že pesticid ovlivňuje tvorbu patologických proteinů, které se ukládají v okolí nervových buněk. Ty následně způsobují poškození a následný zánik nervových buněk a jejich spojů. To doprovází úbytek acetylcholinu, který v mozku živočichů funguje jako neurotransmiter.

DDT

Pesticid DDT byl poprvé vyroben v roce 1874 rakouským chemikem Othmarem Zeidlerem. Insekticidní účinky této látky však objevil až v roce 1939 švýcarský chemik Paul Hermann Müller. Od druhé světové války bylo DDT používáno po celém světě zejména jako přípravek na hubení škůdců v zemědělství a likvidaci komárů v tropických zemích. V Africe a Asii tak DDT používali jako látku proti moskytům, kteří přenášejí malárii. V 60. letech 20. století se DDT běžně používalo i v Československu. K dostání bylo i na pultech drogerií, užití našlo zejména v boji proti vším. V roce 1972 bylo používání DDT zakázáno.

Výzkum lékaři prováděli na Rutgers University a Emory University. U 86 lidí, kteří trpí Alzheimerovou nemocí, zkoumali hladinu DDE, látkou, na které se DDT v lidském organismu rozpadá. Nasbíraná data pak porovnávali se vzorky 79 zdravých lidí obdobného věku. U lidí s Alzheimerem podle výsledků naměřili 3,8krát vyšší hladinu DDE, než u zdravých.

Nebezpečný pesticid

Ředitel britského výzkumného institutu Alzheimerovy nemoci Simon Rodley je při interpretaci výsledků studie opatrný. "Je důležité podotknout, že tento výzkum se zabývá DDT, pesticidem, který se ve Velké Británii nepoužívá od 80. let. Tato malá studie sice ukazuje možnou spojitost mezi DDT a Alzheimerovou nemocí, nevíme však, zda výsledky nemohly být ovlivněny dalšími faktory," uvedl Rodley a dodal, že k potvrzení bude potřeba další výzkum.

Výzkumy DDT v minulosti prokázaly, že pesticid narušuje funkci hormonu, který stimuluje vývoj maskulinních charakteristik obratlovců. V roce 2005 to potvrdil článek o zvýšeném výskytu žab, u kterých se jasně nedalo určit pohlaví. O rok později vědci zveřejnili studii o snížení pohyblivosti spermií a zvýšení výskytu defektních spermií u mužů v závislosti na hladině DDT v krvi.

Další výzkumy mimo jiné uvádějí, že DDT u dívek pětkrát zvyšuje riziko vzniku rakoviny prsu. Nebezpečný pesticid se dlouhodobě hromadí v tělech živočichů, takže jeho škodlivým vlastnostem jsou lidé vystaveni i v současnosti.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video