Dávky pro postižené se spojí ve dvě - na mobilitu a na pomůcky. Ilustrační foto.

Dávky pro postižené se spojí ve dvě - na mobilitu a na pomůcky. Ilustrační foto. | foto: Michal Šula, MAFRA

Dávky pro postižené se spojí, tvrdší pravidla pro podporu Senát zamítl

  • 42
Senátoři posvětili změny ve vyplácení dávek zdravotně postiženým. Několik dosavadních dávek se má podle vládní předlohy sloučit ve dvě. Další novelu, která zpřísňuje pravidla pro vyplácení podpory v nezaměstnanosti, horní komora odmítla. Koaliční většina ve Sněmovně ale veto může přehlasovat.

Postižení by měli dostávat jen dvě dávky - na mobilitu a na pomůcky. Vláda tak chce zjednodušit vyplácení dávek, které se nyní poskytují zvlášť například na zakoupení auta, jeho úpravu, opravu a na provoz. Podle ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka z TOP 09 jsou nyní dávky roztříštěné.

Příspěvek na mobilitu by se měl vyplácet měsíčně všem lidem starším než jeden rok, kteří se sami nemůžou pohybovat nebo orientovat. Má činit 400 korun. Druhou dávkou by byl příspěvek na zvláštní pomůcky. Patří sem třeba peníze na koupi auta. Dotace by činila až 200 tisíc korun na deset let.

Tvrdší podmínky pro nezaměstnané neprošly

Novelu, která mimo jiné zpřísňuje podmínky pro výplatu podpory v nezaměstnanosti, Senát vrátil poslancům. Podle opozice návrh povede k privatizaci zprostředkování práce a požene některé lidi do švarcsystému. Podle Zdeňka Škromacha z ČSSD jde o "buzerační zákon". Drábek ale oponoval, že jde ze strany levice jen o kritiku za každou cenu. Opozici v Senátu ale o prospěšnosti předlohy nepřesvědčil.

Novela počítá s tím, že podporu v nezaměstnanosti získají lidé, pokud odpracovali rok za poslední dva roky, nikoli tři jako nyní. Do systému by se mohli nově zapojit i lidé, kteří pracují při studiu a platí pojistné.

Lidé by mohli dostat po dvou měsících po registraci na úřadu práce nabídku veřejné služby v rozsahu až 20 hodin týdně. Pokud by ji bez vážných důvodů odmítli, budou vyřazeni.

Právě toto ustanovení je podle ČSSD v rozporu s Listinou základních práv a svobod a kritizovali je také lidovci. Podle Drábka však bude veřejná služba zacílena na dlouhodobě nezaměstnané; cílem je podle něho zvýšit současný počet 15 tisíc lidí ve službě zhruba na 50 tisíc.

Až po půl roce by se podle novely mohl na úřad práce přihlásit člověk, jenž dá bez vážného důvodu výpověď z místa, které mu předtím úřad zprostředkoval.

Novela rovněž mění pravidla pro zaměstnávání zdravotně postižených. Příspěvek na jejich zaměstnání však zůstane zachován v současné podobě. Předloha také zpřísňuje postih za nelegální zaměstnávání a ruší povinnost zaměstnavatele hlásit na úřady práce volná místa.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video