Místopředseda Sněmovny Petr Gazdík prozradil, že novým programovým esem hnutí STAN, které teď znovu vede, bude znovuobnovení domovského práva.

Místopředseda Sněmovny Petr Gazdík prozradil, že novým programovým esem hnutí STAN, které teď znovu vede, bude znovuobnovení domovského práva. | foto: Václav Pancer, ČTK

Dávky od obce jen těm, kdo mají domovské právo, navrhnou Starostové

  • 132
Znovu zavést domovské právo v obci navrhne hnutí Starostové a nezávislí. Má to být nové programové eso hnutí. „Po rodině, když z nějakých důvodů selže, nemá nastupovat stát, ale má nastupovat obec a domovské právo je jeden ze způsobů, jak toho dosáhnout,“ řekl iDNES.cz Petr Gazdík, který hnutí vede.

„Nastíníme ten návrh TOP 09 i dalším stranám a zkusíme to ještě před volbami. Je to citlivé téma. Chceme o tom vyvolat diskusi, protože to bude pro občany znamenat zásadní změnu,“ uvedl Gazdík pro iDNES.cz na konferenci hnutí Starostové a nezávislí, na níž se hnutí STAN sešlo v Praze.

Domovské právo platilo v českých zemích od poloviny 19. století za Rakouska-Uherska, platilo za první republiky a zrušeno bylo v roce 1948.

„Pokud se dostanou do sociálně tíživé situace,  tehdy měla obec povinnost řešit problémy chudých, kteří měli ten domovský list. Musela se o ně postarat. Neměla povinnost vůči těm, kteří domovský list neměli. Chtěli bychom to přenést do nových poměrů,“ řekl iDNES.cz na konferenci místopředseda STAN, europoslanec Stanislav Polčák.

Europoslanec Stanislav Polčák a liberecký hejtman Martin Půta 2. prosince v Praze na konferenci hnutí Starostové a nezávislí.

„Obec by mohla rozhodovat nejen o různých dávkách sociálního zabezpečení, klasicky je to dnes příspěvek na bydlení. Měla by vědět, v jakých poměrech občané žijí, a měla by kompetenci i finance rozhodnout o tom, že tu dávku nebude vyplácet nějaký úřad práce, ale úřad v té obci. Domovské právo budou mít všichni ti, kteří splní stanovené podmínky, například že prokáží splnění podmínky dlouhodobého trvalého pobytu v obci,“ vysvětluje Polčák. Dávka by byla dána v určitém rozpětím a bylo by na obci, v jaké výši by ji přiznala.

Pro hnutí STAN má být znovuzavedení domovského práva jedním z klíčových bodů programu pro příští parlamentní volby, ať do nich půjde s kýmkoli.

„Fungujeme na entuziasmu zdola, nejsme programově vyčerpaní. Nevyčerpali jsme se rozpočtovým určením daní. Máme další témata, která chceme prosadit,“ řekl Gazdík na konferenci. Jedním z nich je i změna financování krajů, které by podle STAN měly dostat více peněz. Podfinancovány jsou podle starostů nejvíce Středočeský kraj a Praha.

Třetím velkým tématem je podle Gazdíka změna volebního systému. „My víme, že česká ústava dvacet let po svém vzniku potřebuje revizi, revizi potřebuje i volební systém,“ řekl iDNES.cz Gazdík. Proto si starostové na svou konferenci pozvali i miliardáře Karla Janečka, který dlouhodobě prosazuje ideu, aby lidé měli k dispozici dvakrát více hlasů, než je mandátů.

Gazdík na konferenci poděkoval libereckému hejtmanovi Martinu Půtovi, který po něm hnutí STAN vedl, ale z funkce předsedy odstoupil poté, co ho policie obvinila z přijetí úplatku. (více zde) „Jsem si jist, že nic neudělal a že se očistí. Martine, očisti se,“ řekl Gazdík. Půta na konferenci dorazil taky, ale jen jako řadový člen hnutí. Zatímco pod vedením Gazdíka uzavřeli Starostové a nezávislí dlouhodobou koalici s TOP 09, Půta byl stoupencem postupného rozvolňování vazby se stranou Karla Schwarzenberga a Miroslava Kalouska a postupné emancipace Starostů a nezávislých.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video