Kim Davisová, úřednice z Kentucky, která odmítla vydávat oddací listy...

Kim Davisová, úřednice z Kentucky, která odmítla vydávat oddací listy homosexuálním párům (8. září 2015). | foto: AP

Úřednice z Kentucky odmítla svatby homosexuálů, raději šla za mříže

  • 406
Američtí republikáni mají novou hrdinku. Je jí Kim Davisová, úřednice z Kentucky, která homosexuálním párům odmítá vydávat oddací listy. Prý je to proti její víře. Případ se dostal i k soudu, který Davisovou poslal do vězení. V úterý ji ale po pěti dnech propustili.

Devětačtyřicetiletá úřednice z okresu Rowan se dostala před soud minulý čtvrtek. Svým odmítnutím vydávat oddací listy párům stejného pohlaví se totiž postavila proti přelomovému rozhodnutí Nejvyššího soudu USA, který na konci června povolil sňatky gayů a leseb ve všech padesáti státech Spojených států (více čtěte zde).

Soudce David Bunning ji při soudním přelíčení nabídl, že nebude muset do vězení, pokud se nebude vměšovat do jednání svých podřízených a oddací listy homosexuálů bude podepisovat. Davisová, demokratka pracující jako volená úřednice na venkově ve východním Kentucky, kompromis však odmítla.

„Boží zákon morálky je v rozporu s mými pracovními povinnostmi,“ řekla podle BBC. „Nemůžete se oddělit od něčeho, co je ve vašem srdci a duši,“ dodala.

Bunning ji proto poslal do vězení na dobu neurčitou s tím, že ji osvobodí, pokud jeho nabídku přijme. Hned následující den začali její kolegové oddací listy dříve odmítnutým homosexuálním párům vydávat.

Obhájci homosexuálů, kteří proti Davisové podali žalobu, v úterý soudci Bunningovi oznámili, že jejich klienti své oddací listy již obdrželi. Soudce proto ženu pustil na svobodu.

Za úředníci se postavili i republikánští kandidáti

Uvěznění Davisové rozdělilo Ameriku na dva tábory. Zatímco podle některých si pobyt za mřížemi za své homofobní názory zasloužila, jiní si stěžují, že rozhodnutí Bunninga ohrožuje svobodu vyznání v USA.

V Kentucky se na podporu Davisové uskutečnilo několik demonstrací, dav protestujících se v úterý sešel i před věznicí, kde byla držena. Úřednice si přízeň získala i na sociálních sítích, kde lidé sdíleli příspěvky s hashtagem #ImWithKim.

Za její rozhodnutí se postavilo také několik republikánských kandidátů na prezidenta, mezi nimi například bývalý guvernér Arkansasu Mike Huckabee nebo senátoři Ted Cruz a Marco Rubio. Právě Huckabee byl jedním z těch, kdo na Davisovou čekal před branami vězení, píše The Guardian.

Kvůli červnovému nařízení amerického Nejvyššího soudu muselo homosexuální sňatky nově povolit čtrnáct států na jihu a jihozápadě USA. V opačném případě by porušily americkou ústavu. Státy, které povolovaly párům stejného pohlaví sňatky už dřív, představovaly v USA 70 procent populace. Prezident Barack Obama verdikt označil jako významný krok na cestě ke zrovnoprávnění gayů a leseb.

08.září 2015 v 20:40, příspěvek archivován: 08.září 2015 v 22:08

I was honored to meet w/ #KimDavis. A woman of such strong faith and conviction. #ImWithKim #ReligiousLiberty pic.twitter.com/RhcaENaA6i


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video