Exposlanec za ČSSD David Rath u Krajského soudu v Praze. (3. září 2013) | foto: František Vlček, MAFRA

Rath podal stížnost proti vazbě, jeho propuštění posoudí vrchní soud

  • 46
David Rath se rozhodl podat stížnost proti rozhodnutí krajského soudu, který ho minulý týden odmítl pustit z vazby. Celou věcí se tak bude zabývat Vrchní soud v Praze. V úterý zároveň vyšlo najevo, že policie Ratha podezřívá ze spáchání dalších trestných činů.

"Klient se rozhodl stížnost podat," potvrdil iDNES.cz jeden z obhájců exhejtmana Roman Jelínek s tím, že dokument byl odeslán v pondělí pozdě večer. Soudce Robert Pacovský Rathovu žádost zamítl minulý týden ve čtvrtek. Ve stručném zdůvodnění uvedl, že Rathovi hrozí vysoký trest a mohl by proto utéct.

Podle mluvčí Krajského soudu v Praze Zuzany Steinerové však soud zatím stížnost neobdržel.

Druhý z Rathových advokátů Adam Černý novinářům minulý týden po zamítavém stanovisku soudu řekl, že sám Rath byl po líčení spíš pro to, aby se stížnost nepodávala. "Jsou to jednak časové důvody, jednak taková lehká rezignace. Klient už má takový pocit, že to nemá smysl," vysvětlil Rathovy důvody Černý (více o zamítnutí politikovy stížnosti se dočtete zde).

Poslechněte si, jak David Rath popisuje podmínky ve vazbě:

V pondělí se rovněž objevila informace o nových obviněních od protikorupční policie. Ta míří na osm firem a devět lidí zapletených v této kauze. Pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová, jejíž úřad věc dozoruje, nová stíhání potvrdila v pondělí v podvečer (více o nově padlých obviněních v kauze čtěte zde).

Svědkyně nic nestandardního nepozorovaly

V úterý u soudu pokračovaly výslechy svědků. Dopoledne vypovídala specialistka na veřejné zakázky z firmy ML Compet Jana Chlumská, po poledni se potom před senát postavila její kolegyně Eva Kaiserová.

Obě vypověděly, že z obžalovaných znaly pouze svou nadřízenou Novanskou. Petra Kotta a Kateřinu Pancovou si potom pamatovaly buď z jednání komisí nebo když chodili na schůzky s Novanskou. Čeho se však schůzky týkaly ani jedna ze svědkyň nevěděla.

Obě popsaly, jak probíhala administrace veřejných zakázek, tvorba zadávacích dokumentací a dalších materiálů. Podle specialistek, které byly dotazovány zejména na zakázky týkající se dodávek zdravotnického vybavení do středočeských nemocnic, však při práci na zakázkách nezpozorovaly nic nestandardního nebo diskriminačního.

Výslechy svědků jsou naplánovány až do konce října. V listopadu Pacovský nařídil čtyři jednací dny, v prosinci dvanáct. Při těchto jednáních by se už soud mohl dostat k přehrání nahrávek pořízených při odposleších.


Video