Minimální náklady by také podle exhejtmana Davida Ratha stálo třeba častější sprchování, či zkrácení kontroly pošty ze 14 dnů na týden.

Minimální náklady by také podle exhejtmana Davida Ratha stálo třeba častější sprchování, či zkrácení kontroly pošty ze 14 dnů na týden. | foto: David Port, MF DNES

Po vlastní zkušenosti s vazbou chci změnit zákon, píše Rath na webu

  • 794
Bývalý středočeský hejtman David Rath se opět ozval z vazby. Na svém facebookovém profilu vydal prohlášení, ve kterém znovu kritizuje podmínky vazby. Navrhuje několik opatření na její zmírnění a zmiňuje, že po vlastní zkušenosti bude iniciovat změnu zákona.

Rath je v cele litoměřické vazební věznici od poloviny května. "Do vazby se u nás může dostat jakýkoliv občan. Stačí mít prostě smůlu, nebo udělat nějakou hloupost," píše Rath.

"Podvědomě jsem si stejně jako většina normálních lidí myslel, že vazba je pro ty, kteří jsou druhým lidem nějak nebezpeční. Tedy že vazba i vězení chrání normální lidi proti lumpům. Jistě tomu tak i často je, ale ne vždy," poznamenal stíhaný politik v příspěvku nazvaném List z vězení II.

Doplnil, že případů, kdy se normální lidé dostanou do vazby, není málo a že většina z vazebně stíhaných jsou lidé nevinní a za čas jsou propuštěni. "I zákon na ně hledí jako na nevinné. Přesto prochází něčím, co jsem nazval novodobá tortura," doplnil Rath.

Říká, že na výrazné zlepšení není potřeba moc peněz. Hlavní trápení vězněných spočívá podle Ratha v odloučení od blízkých. "Nic přitom nebrání tomu umožnit návštěvy místo jednou po 14 dnech třeba třikrát týdně. Hlavně pro lidi, co mají děti, je to zásadní a nestojí to prakticky ani korunu," podotkl.

Častější sprcha i delší vycházky

Totéž podle něho platí o možnosti volat rodině na vlastní náklady. "Nic nestojí ani zkrátit kontrolu pošty ze 14 dnů na jeden týden. Mimochodem, mně ji v rozporu se zákonem policie zadržuje skoro měsíc," postěžoval si.

Minimální náklady by také podle exhejtmana stálo i častější sprchování, místo dvakrát týdně alespoň čtyřikrát. Dále by se podle Ratha měla pro lidi ve vazbě hledat práce. Mohli by třeba zvelebovat věznice. "Také hodina denně venku na dvorku není dostačující jak z duševního, tak tělesného hlediska. Moc by nestálo dvory upravit, rozšířit a nechávat tam lidi alespoň dvě hodiny," vypočetl další nedostatek.

Vazba u nás podle Ratha spočívá v tom, že lidi zavřete mezi čtyři stěny a necháte je tam se užírat depresemi a steskem. "To by nemělo být cílem. Také to nepředpokládá zákon. To se líbí jen policajtům. Psychicky rozložení lidé jim totiž přiznají přesně to, co chtějí slyšet," napsal bývalý středočeský hejtman a doplnil, že právě to je podle současných zákonů nelegální, nicméně policií oblíbené.

"Díky své tvrdé zkušenosti přemýšlím o novele skoro 20 let starého zákona. Třeba se ke mně někdo přidá…," uzavřel list z vazby Rath.

Politik už jednou podmínky vazby kritizoval v dopise zaslaném editorovi MF DNES Petru Suchomelovi, který se ve svém článku ostře opřel do vazebních podmínek v Česku (čtěte článek Trápí mě tu, nesmím mluvit s dětmi, napsal do redakce Rath z vězení).

Rath se z vazby ozval i s pomocí asistentky Nicole Mertinové. Umístil tak na web svůj příspěvek, ve které je paralela mezi miliony, které v politikově případu figurují, a církevními restitucemi (viz článek Vláda krade 140 miliard, je čas jít na barikády, bloguje Rath z cely) .


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video