Královna Alžběta II.

Královna Alžběta II. | foto: AP

Alžběta II. se zlobí. Do skotského referenda mě nezatahujte, vzkázala

  • 41
Britská královna v úterý důrazně vzkázala, aby ji politici nezatahovali do kampaně před nadcházejícím referendem o nezávislosti Skotska. Buckinghamský palác tak zopakoval, že panovnice zaujímá v otázce samostatnosti Skotska neutrální postoj a že rozhodnutí je podle ní plně v rukou tamních obyvatel.

Podle britského deníku The Times je toto úterní prohlášení formulováno velmi nekompromisně, což nebývá v jinak nadmíru diplomatickém vyjadřování královského paláce zvykem.

Skotská volba

„Nestrannost panovníka je zavedeným principem naší demokracie, kterého se královna během své vlády vždy držela. Královna stojí nad politikou a ti, kdo nyní zastávají politické funkce, mají povinnost tento princip ctít,“ uvedl mluvčí Buckinghamského paláce.

„Jakékoli náznaky, že by si královna přála výsledek kampaně před referendem nějak ovlivnit, jsou jednoznačně mylné. Její Veličenstvo je toho názoru, že jde o záležitost obyvatel Skotska,“ dodal mluvčí.

Prohlášení je reakcí na zprávy z britských médií, která v pondělí s odvoláním na nejmenované zdroje z královského paláce uvedla, že Alžběta je údajně „zděšena“ možností, že by se Skotsko po 307 letech strávených ve Spojeném království rozhodlo osamostatnit (více čtěte zde). Někteří poslanci pak panovnici vyzvali, aby se ještě před referendem k věci vyjádřila a pomohla udržet jednotu Británie.

O nezávislosti se bude hlasovat už 18. září. Pokud se Skotové rozhodnou pro nezávislost, Alžběta II. zůstane nadále i jejich královnou, stejně jako například v Kanadě či Austrálii. Skoty by ale čekala velmi složitá vyjednávání o budoucí měně, rozdělení státního dluhu, severomořských zásob ropy a plynu a o osudu britských jaderných ponorek, které se nacházejí právě na základnách ve Skotsku. Nezávislost by pak vstoupila v platnost pravděpodobně 24. března 2016.

Cameron: Odtržení Skotska by mi zlomilo srdce

S blížícím se datem voleb začali separatisté dotahovat příznivce jednoty Velké Británie, což přimělo přední londýnské politiky, aby přistoupili k aktivnější kampani. Šéfové tří hlavních parlamentních stran, premiér David Cameron, šéf labouristů Ed Miliband a šéf liberálů Nick Clegg tak odjeli ve středu do Skotska osobně, aby přesvědčili tamní obyvatele o výhodách setrvání ve společném státě.

Premiér Cameron promluvil k obyvatelům Edinburghu krátce po poledni. Ve svém projevu řekl, že by mu odtržení Skotska zlomilo srdce. „Svou zemi miluji víc než svou stranu,“ sáhl Cameron pro emotivní slova. 

Cameron během své řeči zdůraznil, že zachování Velké Británie v současné podobě je pro něj prioritou a voliče také varoval, že výsledek jejich rozhodnutí bude nezvratný. „Protože jde o hlasování, tak si lidé možná myslí, že to je něco jako volby. Rozhodnete se, a za pět let se třeba rozhodnete zase jinak... Tohle je něco naprosto jiného. Tohle není rozhodnutí na pět let, je to rozhodnutí na další století,“ řekl.

Průzkum

Aktuální průzkum agentury Survation pro list Daily Record ukázal, že pro nezávislost Skotska na Británii chce hlasovat 47 procent Skotů, zatímco 53 procent se jich hodlá vyslovit proti samostatnosti. Tato čísla jsou přitom očištěna o nerozhodnuté, jichž je zhruba deset procent.

Podle agentury Reuters Cameronova cesta značí, nakolik se Londýn obává nebezpečí, že se Skotsko skutečně odtrhne. Předseda konzervativců dobře ví, že jeho strana se ve Skotsku netěší přílišné popularitě, a proto se dosud do agitace příliš nezapojoval.

Vůdce labouristů Ed Miliband zamířil do menšího města Cumbernauld v srdci Skotska. Ve svém projevu stejně jako Cameron nešetřil emotivními výrazy. „Mé přesvědčení plyne z hlavy, srdce a duše. Společně můžeme vytvořit rovnější a sociálně spravedlivější prostředí než odděleně, “ uvádí část Milibandovy agitace skotský list The Herald.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Britská královská rodina

Video