Protestující si fotí lynčovaného muže. (5. března 2015) | foto: AP

Rozlícený dav v Indii zlynčoval muže podezřelého ze znásilnění

  • 27
Znásilnění je v Indii vážným problémem a k lepšímu se tento stav mění jen pomalu. Případ v Dimapuru na severovýchodě země se však v mnohém liší. V pátek rozlícený dav zlynčoval muže podezřelého z opakovaného znásilnění místní ženy. Vláda státu Nágsko poté do ulic města poslala vojáky.

Pětatřicetiletý prodejce ojetých aut Syed Farid Khan údajně 23. a 24. února opakovaně znásilnil dvacetiletou ženu z nágské kmenové komunity. Policie jej zatkla 25. února a později poslala do vazby.

Vězení však nejspíše nestačilo. V pátek totiž rozlícený dav asi čtyř tisíc lidí přemohl strážné a nahého Khana se zkrvaveným obličejem protáhl ulicí. Než stihla policie lynčující Indy zastavit, ubili ho k smrti. Podle indického zpravodajského serveru NDTV jej lidé vlekli zhruba sedm kilometrů.

Při zásahu policie poté podle dostupných zdrojů zemřel jeden člověk a nejméně dvacet lidí bylo zraněno. V davu bylo mnoho studentů ve školních uniformách, policie právě proto nezasáhla s větší razancí. „Bylo by tam mnoho obětí,“ uvedl vysoce postavený policejní úředník L. L. Doungel.

Považovali jej za přistěhovalce z Bangladéše

Dimapurský útok se odehrál v době, kdy indickou společností hýbe filmový snímek Dcera Indie pojednávající o jednom z mužů odsouzených k smrti za skupinové znásilnění mladé ženy v autobuse v Dillí. Dívka na následky zranění po útoku z konce roku 2012 zemřela. Muž v dokumentu tvrdí, že si oběť za svůj osud mohla sama. Indie snímek zakázala, promítán byl například ve Velké Británii (více zde).

Rozlícený dav se však podle The New York Times nemstil ani tak za znásilnění jako proto, že násilníka považoval za nelegálního imigranta z Bangladéše. 

Lidé ve státech na severovýchodě Indie, ve kterých je velká část obyvatelstva kmenového původu, se s obtížemi vyrovnávají s tím, že k nim často nelegálně přicházejí imigranti ze sousedního Bangladéše a nekmenová část populace výrazně roste. Podle místních médií mnoho lidí poté, co k obvinění Khana došlo, požadovalo, aby byli imigranti deportováni.

Usmrcení muže vyvolalo protesty v sousedním státě Ásám, ze kterého podezřelý ve skutečnosti pocházel. Policie nyní pátrá po několika mužích, kteří tisíce lidí k lynči údajně navedli. I v sobotu byly veškeré obchody a podniky v Dimapuru uzavřeny a v ulicích města, kde platí zákaz vycházení, hlídkovala armáda.

Organizace na ochranu lidských práv Amnesty International (AI) vyzvala k okamžitému vyšetření celého incidentu a pohnání zodpovědných osob před soud. „Jde o zásadní chybu v systému trestního soudnictví a vláda státu Nágsko musí zajistit, aby všechny osoby, které se lynče účastnily, byly pohnány před spravedlnost,“ uvedla AI ve svém prohlášení.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video